Научниците предупредуваат: Ел Нињо ќе ја направи 2024 година најтоплата, но тоа не е најлошото…

Сподели со своите пријатели

Природниот климатски феномен Ел Нињо започна во Тихиот Океан, објави американската Национална океанска и атмосферска администрација (НОАА).

Loading...

Научниците веруваат дека Ел Нињо веројатно ќе ја направи 2024 година најтоплата година досега и може да донесе суша во Австралија и делови од Азија, повеќе дожд во јужниот дел на САД и да го ослабне индискиот монсун. Ел Нињо, исто така, ги влошува условите за суша во Африка.

„Во зависност од неговата сила, Ел Нињо може да предизвика низа последици, како што се зголемување на ризикот од обилни врнежи и суша на одредени локации низ светот. Климатските промени може да ги влошат или ублажат одредени влијанија поврзани со Ел Нињо. На пример, Ел Нињо може да доведе до нови температурни рекорди“, изјави за Би-Би-Си Мишел Лешеру, метеоролог во НОАА.

Ла Ниња

Феноменот Ел Нињо првпат бил забележан од перуанските рибари во далечната 1600 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Експлозија во фабрика за оружје во Велика Британија

Тие забележале дека топлите води го достигнале врвот во близина на Америка во декември и настанот го нарекле „Ел Нињо де Навидад“, што на шпански значи „Христово дете“.

„Ел Нињо е една од фазите на феноменот ENSO (Ел Нињо-Јужна осцилација). Станува збор за позитивни аномалии на температурата на морето, за кои е забележано дека најчесто се случуваат околу Божиќ, пред се на бреговите на Еквадор и Перу, а може да траат и неколку месеци. Поради зголемувањето на температурата на морето, количината на риба се намалува. Тие аномалии, освен локално долж брегот на Јужна Америка, може да се прошират понатаму, во централниот дел на Пацификот“, објасни Лидија Срнец, метеоролог од Државниот хидрометеоролошки завод (ДХМЗ).

Спротивни климатски феномен е Ла Ниња, што на шпански значи девојче. За време на Ла Ниња, трговските ветрови дуваат со голема сила низ целиот Тихи Океан.

Притоа, тие го туркаат површинскиот слој на океанот надолу и предизвикуваат нагорна струја во морето и намалување на температурата на површината во централниот и источниот дел на Тихиот Океан.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Грчка водителка на временска прогноза која им го помати умот на гледачите (ВИДЕО)

Последици за Европа

„За време на Ел Нињо во зима, струите над источниот дел на Пацификот се посилни, а патеките на тропските бури и фронталните системи се статистички различни од вообичаеното. Може да се забележат области со покачени температури на воздухот, но и просторно значително посуви делови долж поблиските континенти. Спротивното се забележува за време на Ла Ниња“, потенцира Срнец, која во магистерскиот труд се занимава со влијанието на феноменот ENSO.

„Со оглед на оддалеченоста на потеклото на Ел Нињо и Ла Ниња од Европа и бројните други поблиски модификатори на времето, како што е Северноатлантската осцилација, NAO, не е лесно да се одреди колкаво влијание има ENSO врз нашето време. Ефектот не е ист и може да се забележи со празнина во времето“, додаде Срнец.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Од Марс хеликоптер на НАСА испрати последна порака до Земјата

Од девет до 12 месеци

„Епизодите на Ел Нињо и Ла Ниња обично се случуваат на секои две до седум години и обично траат од девет до 12 месеци. Тие не се менуваат строго периодично: настаните во Ла Ниња се поретки од епизодите на Ел Нињо. Но, помеѓу 2020 и 2022 година, Северната хемисфера имаше три епизоди на Ла Ниња по ред. За време на епизодата на Ел Нињо, глобалните температури се зголемуваат за околу 0,2 степени Целзиусови, а паѓаат за околу 0,2 за време на Ла Ниња“, објави британската метеоролошка канцеларија.

Сега Ел Нињо е во подем, но навистина изгледа дека ќе го достигне својот врв на крајот на оваа година“.

Дефинитивно е веројатен нов рекорд за глобалната температура во 2024 година, и зависи од тоа колку силен ќе биде овој Ел Нињо“, изјави за Би-Би-Си Адам Шаиф од Метеоролошката канцеларија.