Ебрахим Раиси

Сподели со своите пријатели

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси денеска предупреди дека дури и „најмалата инвазија“ на Израел врз неговата земја ќе предизвика „опширен и остар“ одговор, во време на зголемени тензии на Блискиот Исток поради можната израелска одмазда за минатонеделниот ирански напад. Loading… Раиси го соопшти ова на годишната воена парада, која беше преместенаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот ирански колега Ебрахим Раиси, кој пристигнува во работна посета на Москва, денеска ќе се сретнат во Кремљ, пренесува Тасс. Loading… Како што соопшти прес-службата на Кремљ, на средбата ќе се разговара за актуелната агенда на билатералната соработка со акцент на реализацијата на претстојниот руско-иранскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси во четврток ќе пристигне во Москва каде ќе има билатерални разговори со рускиот претседател Владимир Путин, соопшти Кремљ. Loading… „Можам да потврдам дека руско-иранските преговори ќе се одржат во Москва на 7 декември“, изјави за новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, коментирајќи ги медиумските извештаи декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Посетата на иранскиот претседател Ебрахим Раиси на Турција е одложена, објави во вторникот полуофицијалната иранска новинска агенција Тасним, без да наведе причина. Loading… Посетата беше закажана за вторник, но беше одложена за друг датум“, објави Тасним. Турскиот претседател Таип Ердоган изјави претходно овој месец дека Раиси ќе ја посети ТурцијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси телефонски разговарал со саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман, објавија иранските државни медиуми, што претставува првпат двајцата лидери да имаат личен контакт од почетокот на зближувањето на земјите на почетокот на оваа година. Loading… Двајцата лидери разговараа за ситуацијата на Блискиот Исток, објави државната новинска агенција ИРНА.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вчера, Куба и Иран изразија подготвеност да ги зајакнат своите врски со цел да се спротивстават на „агресивната политика“ на САД, по повод официјалната посета на иранскиот претседател Ебрахим Раиси, кој ја завршува својата турнеја низ Латинска Америка на комунистичката островот. Loading… Кубанскиот претседател Мигел Дијаз-Канел, кој го прими својотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иран во вторникот го откри она што официјалните лица го опишаа како негова прва хиперсонична балистичка ракета од домашно производство, објави официјалната новинска агенција ИРНА, што веројатно ќе ја зголеми загриженоста на Западот за ракетните способности на Техеран. Loading… Иранските државни медиуми објавија слики од проектилот, наречен Фатах, на церемонијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин заедно со неговиот ирански колега Ибрахим Раиси преку видео врска учествува на церемонијата на потпишување на договорот за изградба на пругата Рашт-Астара. Loading… Од руска страна договорот ќе го потпише министерот за транспорт Виталиј Савелиев, а од иранска страна министерот за патишта и урбанизам Мехрад Базпаш.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Иран, Ебрахим Раиси издаде наредба што поскоро да се решат случаите на труење на ученички ширум земјата, нагласувајќи дека новиот непријателски заговор е „нехумано злосторство“. Loading… Говорејќи на состанок на државниот самит, иранскиот претседател се осврна на извештајот на министерот за разузнавање и истражување за труењето на големПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси денеска предупреди дека иранските агенции за безбедност и спроведување на законот ќе ги „научат на памет“одговорните за нападот во градот Шираз, во кој загинаа најмалку 15 лица. Loading… „Искуството покажува дека непријателите на Иран, откако не успеаја да направат раскол во обединетите редови на нацијата, користатПрочитај повеќе