Ебрахим Раиси

Сподели со своите пријатели

Вчера, Куба и Иран изразија подготвеност да ги зајакнат своите врски со цел да се спротивстават на „агресивната политика“ на САД, по повод официјалната посета на иранскиот претседател Ебрахим Раиси, кој ја завршува својата турнеја низ Латинска Америка на комунистичката островот. Loading… Кубанскиот претседател Мигел Дијаз-Канел, кој го прими својотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иран во вторникот го откри она што официјалните лица го опишаа како негова прва хиперсонична балистичка ракета од домашно производство, објави официјалната новинска агенција ИРНА, што веројатно ќе ја зголеми загриженоста на Западот за ракетните способности на Техеран. Loading… Иранските државни медиуми објавија слики од проектилот, наречен Фатах, на церемонијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин заедно со неговиот ирански колега Ибрахим Раиси преку видео врска учествува на церемонијата на потпишување на договорот за изградба на пругата Рашт-Астара. Loading… Од руска страна договорот ќе го потпише министерот за транспорт Виталиј Савелиев, а од иранска страна министерот за патишта и урбанизам Мехрад Базпаш.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Иран, Ебрахим Раиси издаде наредба што поскоро да се решат случаите на труење на ученички ширум земјата, нагласувајќи дека новиот непријателски заговор е „нехумано злосторство“. Loading… Говорејќи на состанок на државниот самит, иранскиот претседател се осврна на извештајот на министерот за разузнавање и истражување за труењето на големПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси денеска предупреди дека иранските агенции за безбедност и спроведување на законот ќе ги „научат на памет“одговорните за нападот во градот Шираз, во кој загинаа најмалку 15 лица. Loading… „Искуството покажува дека непријателите на Иран, откако не успеаја да направат раскол во обединетите редови на нацијата, користатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси денеска го обвини американскиот претседател Џо Бајден за поттикнување „хаос, терор и уништување“ во Иран, пренесе агенцијата ИРНА. Loading… – Американскиот претседател, кој си дозволува со своите коментари да поттикнува хаос, терор и уништување во друга земја, треба да се потсети на вечните зборови на основачотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси рече дека смртта на младата жена Махса Амини во притвор ги „тажи“ сите во Исламската Република, но предупреди дека хаосот од ширење протести по тој повод е неприфатлив. Loading… – Сите сме тажни поради овој трагичен инцидент, но хаосот сѐ уште е неприфатлив – рече РаисиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин ја започнува дводневната посета на Узбекистан, каде ќе учествува на самитот на Шангајската организација за соработка (ШСО), а предвидени се и голем број средби во билатерален и мултилатерален формат. Loading… Путин денеска ќе се сретне со претседателот на Кина Си Џинпинг, со неговиот колега од КиргистанПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За време на предизборната кампања, Ебрахим Раиси вети дека нема дополнително да го ограничува интернетот во Иран, каде властите веќе блокираа десетици илјади веб-страници и редовно го гасат или прекинуваат интернет сообраќајот, пишува на англиски Радио Слободна Европа. Loading… Но, експертите велат дека откако тврдокорните дојдоа на власт во августПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранските вооружени сили ќе го таргетираат срцето на Израел доколку го направат и „најмалиот потег“ против Исламската Република, изјави претседателот Ебрахим Раиси на воената парада во понеделникот. Loading… „Ако направите и најмал потег против нашата земја… дестинацијата на нашите вооружени сили ќе биде срцето на ционистичкиот режим“, рече Раиси воПрочитај повеќе