Иранскиот претседател разговараше со саудискиот принц, го спомна „исламскиот свет“

Сподели со своите пријатели

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси телефонски разговарал со саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман, објавија иранските државни медиуми, што претставува првпат двајцата лидери да имаат личен контакт од почетокот на зближувањето на земјите на почетокот на оваа година.

Loading...

Двајцата лидери разговараа за ситуацијата на Блискиот Исток, објави државната новинска агенција ИРНА.

Според Иран, во разговорите било нагласено „единството на исламскиот свет“.

Израел беше изненаден од голем напад на милитантите на Хамас од Појасот Газа во саботата и возврати со екстензивно бомбардирање на територијата. Повеќе од 1000 луѓе загинаа од двете страни.

Иранските лидери ги пофалија нападите на Хамас врз Израел, но негираа директна вмешаност.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Еве зошто Америка нема да го нападне Иран - еден генерал го победи Пентагон

Саудиска Арабија се смета за важен заштитник на Палестинците.

Во саботата, Ријад повика на итен прекин на ескалацијата, истовремено обвинувајќи го израелското „лишување на палестинскиот народ од неговите легитимни права“ за нападите.

Иран и Саудиска Арабија долго време беа лути регионални ривали, но во март двете регионални сили објавија договор за обновување на дипломатските односи како дел од приближувањето со посредство на Кина.

Loading...

Ријад ги прекина дипломатските контакти во 2016 година, откако демонстрантите ја нападнаа амбасадата на Саудиска Арабија во Техеран.

Сунитското кралство и мнозинскиот шиитски Иран, исто така, беа на спротивни страни во воените конфликти во регионот.