Иран: Дури и најмала инвазија од страна на Израел би предизвикала голем и остар одговор

Сподели со своите пријатели

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси денеска предупреди дека дури и „најмалата инвазија“ на Израел врз неговата земја ќе предизвика „опширен и остар“ одговор, во време на зголемени тензии на Блискиот Исток поради можната израелска одмазда за минатонеделниот ирански напад.

Loading...

Раиси го соопшти ова на годишната воена парада, која беше преместена од автопат во предградијата на Техеран, каде што претходно се одржуваше, во касарна северно од главниот град.

Иранските власти не понудија објаснување за промената на локацијата, а државната телевизија не ја пренесуваше парадата во живо, за разлика од претходните години.

Иран лансираше стотици ракети и беспилотни летала врз Израел во текот на викендот како одговор на израелскиот напад на иранскиот конзулат во Дамаск на 1 април, во кој загинаа 12 лица, меѓу кои и двајца ирански генерали.

Со помош на САД, Обединетото Кралство, Јордан и други земји, Израел наводно успеал да ги собори речиси сите ирански ракети и беспилотни летала.

Тензиите на Блискиот Исток се зголемија од почетокот на последната војна меѓу Израел и палестинскиот Хамас на 7 октомври, кога две екстремистички групи поддржани од Иран (Хамас и Исламски џихад) извршија прекуграничен напад во јужен Израел во кој загинаа 1.200 луѓе. и киднапирал 250.

Израел одговори со офанзива во Појасот Газа, што доведе до широко распространето уништување и смрт на повеќе од 33.800 луѓе, според локалните здравствени власти.