Куба: Заедно со Иран ќе се спротивставиме на агресивната политика на САД

Сподели со своите пријатели

Вчера, Куба и Иран изразија подготвеност да ги зајакнат своите врски со цел да се спротивстават на „агресивната политика“ на САД, по повод официјалната посета на иранскиот претседател Ебрахим Раиси, кој ја завршува својата турнеја низ Латинска Америка на комунистичката островот.

Loading...

Кубанскиот претседател Мигел Дијаз-Канел, кој го прими својот ирански колега во Палатата на револуцијата, изрази желба сојузот со Техеран да овозможи „заеднички отпор кон агресивната политика на империјата“, насочена кон САД.

– Иран и Куба „треба херојски и цврсто да се спротивстават на санкциите, притисоците, заканите, ембаргото и рамнодушноста на јенкискиот империјализам и нивните сојузници“, рече Дијаз-Канел.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Се заканува ли регионална војна на Блискиот исток?

Под американски санкции

„Условите и околностите во кои се наоѓаат Куба и Иран имаат многу допирни точки“, истакна иранскиот претседател, велејќи дека и во двете земји „постои подготвеност да се зачува независноста“, што може да се види од официјалниот превод.

Иран и Куба се под американски санкции и се на списокот на американскиот Стејт департмент на земји кои го поддржуваат тероризмот.

Ебрахим Раиси, чија средба со кубанскиот претседател беше одложена за еден ден поради доцнењето на неговото пристигнување во Хавана во средата вечерта, ја завршува мини-турнејата низ Латинска Америка во „пријателските земји“ како Куба.

Патувањето започна во понеделникот во Венецуела, а продолжи во Никарагва. Сите три земји се под санкции на САД и се сојузници на Москва.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  За судењето на Трамп беа избрани 12 членови на поротата

Потпишани договори за соработка

Во Хавана двајцата претседатели потпишаа договори за соработка во областа на царината, телекомуникациите и правдата.

Loading...

Раиси вчера попладне учествуваше на економскиот форум на кој рече дека неговата земја е подготвена да „соработува со Куба во областа на науката и технологијата“, особено во изградбата на хидроцентрали, термоцентрали и во рударската индустрија.

Во Венецуела потпиша 25 договори во секторите образование, здравство и рударство.

Во Никарагва тој парафираше „фундаментален меморандум“ кој треба да ја поттикне економската, трговската и научно-техничката соработка.

Иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир-Абдолахиан ја посети Куба во февруари.

Последната посета на ирански претседател на Хавана беше онаа на Хасан Рохани во 2016 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ирански медиуми: Животот тече нормално (ВИДЕО)