Доналд Трамп

Доналд Џон Трамп e роден на 14 јуни 1946 година.  Toj е американски политичар, медиумска личност и бизнисмен кој беше 45-ти претседател на Соединетите Американски Држави од 2017 до 2021 година.

Трамп беше инаугуриран на 20 јануари 2017 година.

За време на неговата прва недела на функцијата, Трамп потпиша шест извршни наредби.

Трамп ги загуби претседателските избори во САД во 2020 година од Џо Бајден. Тој одби да го признае поразот, лажно тврдејќи за широко распространета изборна измама. Се обиде да ги поништи резултатите со притисок врз владини претставници, зголемувајќи голем број неуспешни правни предизвици и попречувајќи ја претседателската транзиција.

Во продолжение сите вести поврзани со Доналд Трамп.

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска побара од судијата задолжен за неговиот случај за обвинение за фалсификување деловни документи за да ги прикрие плаќањата на поранешната порно актерка Сторми Даниелс пред изборите во 2016 година, да ја укине забраната за јавно говорење за случајот. Loading… Трамп беше прогласен за виновенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Доналд Трамп, потенцијален републикански кандидат на претседателските избори во САД и Европската унија би можеле да го прекинат конфликтот во Украина за 24 часа, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан. Loading… – Ако Трамп и ЕУ сакаат да ја завршат војната (во Украина), тоа можат да го направат за 24 часа.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски претседател и републикански претседателски кандидат Доналд Трамп отвори профил на TikTok. Loading… Во саботата, тој го објави своето прво видео на кое присуствува на натпревар од Ultimate Fighting Championship (UFC) во Њу Џерси, во кој се појавува извршниот директор на UFC, Ден Вајт. „Претседателот сега е на TikTok“,Прочитај повеќе

Residential District in Belgrade at the River

Сподели со своите пријатели

Низ српските медиуми се шири вест за наводен проект предложен од Џаред Кушнер, зетот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп и Ричард Гренел, клучниот сојузник на Трамп. Loading… Планот вклучува уривање на оштетениот поранешен штаб на југословенската армија, кој досега беше неофицијален споменик на страдањата за време на бомбардирањето наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски претседател и републикански кандидат за претседател на САД, Доналд Трамп, имал приватна средба со гувернерот на Флорида, Рон Де Сантис, со кого разговарал за собирање пари за претседателската кампања, пренесува „CBS News“. Loading… Средбата се одржа вчера на барање на Десантис, што е нивна прва средба од јануари,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска го обвини поранешниот претседател Доналд Трамп за новите ограничувања на правото на абортус во државата Флорида. Loading… „Да бидеме многу јасни, има само едно лице одговорно за овој кошмар. Тој се фали со тоа. Доналд Трамп“, им рече Бајден пред приврзаниците во градот Тампа иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Адвокатите на судењето на Доналд Трамп во Њујорк избраа 12 членови на поротата да одлучуваат за неговата вина за поткуп, а воведните изјави би можеле да се одржат во понеделник, рече судијата Хуан Мерчан. Loading… – Ние ја избравме поротата. Да ги избереме и нивните замени, изјави судијата Мерчан. КогаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Првото кривично судење на поранешен американски претседател започна во понеделникот пред државниот суд во Менхетен со тешка задача да се избере непристрасна порота која ќе го надгледува судењето кое може да трае со месеци. Loading… И покрај големиот влог во гонењето на Доналд Трамп, фаворит за републиканската претседателска номинација воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Доналд Трамп денеска ќе стане првиот поранешен претседател во историјата на САД кој ќе се соочи со кривично гонење во судскиот процес што започнува во Њујорк и го прави неговото соочување со Џо Бајден на ноемвриските избори уште понепредвидливо. Loading… Републиканскиот милијардер треба да се појави во судницата на МенхетенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Доналд Трамп ги нарече имигрантите илегално во САД „животни“ и рече дека тие не се луѓе во говорот во Мичиген во вторникот, прибегнувајќи кон понижувачка реторика што постојано ја користел во кампањата, објави Ројтерс. Loading… Претседателскиот кандидат на Републиканската партија, кој се појави со неколку полицајци, детализираше неколку кривични случаиПрочитај повеќе