Доналд Трамп

Доналд Џон Трамп e роден на 14 јуни 1946 година.  Toj е американски политичар, медиумска личност и бизнисмен кој беше 45-ти претседател на Соединетите Американски Држави од 2017 до 2021 година.

Трамп беше инаугуриран на 20 јануари 2017 година.

За време на неговата прва недела на функцијата, Трамп потпиша шест извршни наредби.

Трамп ги загуби претседателските избори во САД во 2020 година од Џо Бајден. Тој одби да го признае поразот, лажно тврдејќи за широко распространета изборна измама. Се обиде да ги поништи резултатите со притисок врз владини претставници, зголемувајќи голем број неуспешни правни предизвици и попречувајќи ја претседателската транзиција.

Во продолжение сите вести поврзани со Доналд Трамп.

Сподели со своите пријатели

Колумнистката Е. Џин Керол најави дека ќе го зголеми своето барање за отштета во првата од двете тужби за клевета што ги покрена против поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп. Loading… Таа рече дека ќе бара уште најмалку десет милиони долари дополнителна отштета, поради коментарите на поранешниот американски претседател наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Авторката Елизабет Џин Керол размислува повторно да го тужи Доналд Трамп за клевета, откако поранешниот американски претседател даде „омаловажувачки коментари“ за неа за време на гостувањето на Си-Ен-Ен. Loading… „Сè е на маса. Мораме сериозно да размислиме за тоа“, изјави адвокатката на писателката, Роберта Каплан за „Њујорк тајмс“. Таа додадеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во четвртокот ја обжали пресудата на њујоршката порота во граѓански случај, според која тој сексуално ја нападнал и клеветал новинарката Е.Џин Керол. Loading… Судските записи покажаа дека Доналд Трамп го известил Вториот американски окружен апелационен суд дека ќе поднесе жалба на пресудата, како што претходноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави ѝ дадоа на Украина премногу оружје и муниција што и на самите им требаат, изјави поранешниот американски претседател Доналд Трамп. Loading… – Испративме толку многу опрема, а сега немаме доволно муниција ни за нас. Даваме премногу – рече тој за време на средбата со гласачите во директенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во средата рече дека секој што мисли дека претседателските избори во 2020 година биле фер е „многу глупав“, повторувајќи го своето тврдење дека последната трка за Белата куќа била наместена и покрај тоа што не обезбедил докази за да го поткрепи тоа. Loading… „Кога ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп јавно објави дека доколку биде реизбран за претседател, во рок од 24 часа ќе го реши прашањето за војната во Украина. Loading… „Ако повторно станам претседател, таа војна ќе ја решам за еден ден, за 24 часа. И двајцата претседатели, Путин и Зеленски, имаат слабостиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поротата во Њујорк откри дека поранешниот американски претседател Доналд Трамп пролетта 1996 година сексуално ја нападнал писателката и новинарката Жан Керол во гардероба на луксузна стоковна куќа, а по објавувањето на пресудата, Трамп ја нарече срамна и продолжување на „ лов на вештерки“. Loading… По речиси три часа размислување, деветчленатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ја одби неговата последна шанса да сведочи на граѓанско судење во кое колумнистка го обвинува дека ја силувал во соблекувалната во стоковна куќа во 1996 година. Loading… На Трамп, републиканскиот кандидат за претседател во 2024 година, американскиот окружен судија Луис Каплан доби рок до неделаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Доналд Трамп нема да може јавно да зборува за одредени докази во кривичната постапка против него за наводни тајни плаќања на актерката од филмови за возрасни Сторми Даниелс, изјави судијата на Менхетен, Хуан Меркан. Loading… Тој додаде дека ограничувањето ќе важи само за доказите што ги собра обвинителството и муПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешната колумнистка и новинарка Е.Џин Керол тврди дека Доналд Трамп ја силувал во стоковна куќа на Менхетен во средината на 1990-тите. Во таа прилика таа сведочеше пред судот. Loading… Керол го тужеше Трамп минатата година, откако новиот закон во Њујорк овозможи да се започне тужба за сексуални злосторства по истекотПрочитај повеќе