Демонстрации

Сподели со своите пријатели

Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија најостро ја осудува нарачаната бруталност и пречекорување на овластувањата на полициските структури на Никола Груевски и Сашо Мијалков врз граѓаните на Република Македонија, не само на ова место, пред владата, туку и низ улиците на главниот град, истакна денес Петре Шилегов во изјава дадена пред ВладатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Граѓаните на Република Македонија синоќа беа сведоци на насилни демонстрации кои резултираа со десетици повредени полициски службеници, демолирање на возила, палење на контејнери и уништување на јавниот имот со што е предизвикана и голема материјална штета, јавува МВР во најновиот билтен по повод вчерашните протести пред Владата на Република Македонија.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новинарите на Плусинфо и Слободен печат јавуваат дека во центарот на Скопје, полицијата апси демонстранти кои  обидуваат да се спасат од полицискиот налет откако според објавите, полицијата наводно почнала да удира по граѓаните кои протестираа пред Владата. Loading… Во моментов не се знае бројот на уапсените, пренесува Инфо Плус,  но сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден е приведен а двајца демонстранти се повредени. Приведениот е член на движењето „Ленка“, пренесува порталот НОВА. Loading… Поради рушење на заштитната ограда, НОВА објавува дека се поставува нов кордон полиција. Во моментов пред Владата пристигнува и воден топ, граѓаните лежат на земја сред улица, се вели во последната објава наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што пред малку објави порталот НОВА, демонстрациите пред Владата на РМ ексалираат со фрлање камења, шишиња и тврди предмети кон зградата, но и кон припадниците на безбедносните сили. Револтот наместо да стивнува, ескалира од момент во момент, со најава за поминување на ноќта пред Владата Loading… Се скандира ”Убијци,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со пароли ”Убијци, убијци”  и едногласно интонирање на македонската химна, над илјада граѓани во моментот се наоѓаат пред зградата на Владата на РМ, фрлајќи јајца кон прозорите. Loading… Како што јавуваат на социјалните мрежи, еден прозорец е искршен, а масата прави обид да навлезе внатре. Пред зградата се закачени знамињаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Порталот МКД ја објави видео снимката од моментот на напуштање на полицискиот припадник на протестите пред Владата. Loading… Во моментот, демонстрациите добиваат на интензитет, јавуваат медиумите кои се наоѓаат на лице место.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По објавување на прислушкуваните разговори во врска со убиството на Мартин Нешкоски од страна на СДСМ и повик за протест пред Владата во 18 часот, неколку стотини граѓани се собраа пред вратите на Владата, која е блокирана од кордон на СЕБР. Loading… Како што јавуваат медиумите, накратко по обидот даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По објавувањето на денешната 29.бомба на лидерот на СДСМ Зоран Заев за убиството на младиот Мартин Нешковски, граѓаните на социјалните мрежи Фејсбук и Твитер, револтирани од содржината на разговорите, повикуваат на протести во 18:00 часот пред Владата. Loading…  “Она што со месеци го извикувавме на улица секој ден во шест,Прочитај повеќе