Дарија Дугина

Сподели со своите пријатели

Русија издаде меѓународна потерница за Наталија Вовк, која е обвинета за убиство на руската новинарка и политиколог Дарија Дугина. Loading… Како што е соопштено за Спутник, Московскиот градски суд наредил Наталија Вовк да биде притворена два месеца по нејзиното апсење на територијата на Русија или екстрадиција. Наталија Вовк е обвинетаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската разузнавачка заедница верува дека нападот со автомобил-бомба во кој загина Дарија Дугина, ќерката на истакнатиот руски политички актер Александар Дугин, бил одобрен од елементи во украинската влада, пишува Си-Ен-Ен, повикувајќи се на разузнавачки извори. Loading… САД не знаеле за планот пред атентатот, вели изворот, а сѐ уште не еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот филозоф Александар Дугин верува дека неговата ќерка Дарија Дугина била цел на ужасен напад со автомобил-бомба во кој загина минатата недела. Loading… Убиството предизвика многу шпекулации за тоа дали убијците имале намера да го убијат самиот Дугин или неговата ќерка. – Не беше грешка – рече Дугин и додаде:Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската Федерална служба за безбедност идентификуваше уште еден член на украинската диверзантска група вклучена во убиството на руската новинарка Дарија Дугина. Loading… Ова го пренесува РИА Новости повикувајќи се на Центарот за односи со јавноста на ФСБ на Русија. Руската специјална служба утврдила дека убиството на Дугина, заедно со УкраинкатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) тврди дека украинската државјанка Наталија Вовк ја убила политичката коментаторка и новинарка Дарија Дугина, ќерка на Александар Дугин, рускиот ултранационалистички идеолог познат на Запад како „мозокот на Путин“. Loading… ФСБ тврдеше дека Вовк била ветеран на Азовскиот баталјон, која станал шпион и дека јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Смртта на Дарија Дугина, 29-годишната ќерка на рускиот националистички идеолог Александар Дугин, го сврте вниманието од боиштата во Украина во предградие на Москва, каде што нејзиниот автомобил беше разнесен, убивајќи ја на лице место. Loading… Руската служба за безбедност (ФСБ) објави дека Украина стои зад убиството и дека осомничениот –Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лицето осомничено дека подметнало експлозив под возилото на Дарија Дугина, ќерката на рускиот филозоф Александар Дугин, кој е близок до претседателот Владимир Путин, наводно е видено во Виена. Loading… Украинката Наталија Вовк, за која руската ФСБ тврди дека е убиецот на Дугина, била видена во хотел во Виена во понеделникотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина денеска го слави Денот на независноста, но и шест месеци откако Русија ја започна инвазијата на таа земја. Loading… Максим Камениецки, професор од Институтот за меѓународни односи, зборуваше за Нов ден на телевизијата N1 од Киев. „Во Киев има препораки да се работи од дома и луѓето да неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како одговор на убиството на Дарија Дугина, ќерката на идеологот на рускиот ултранационализам, рускиот претседател Владимир Путин би можел да ја радикализира и прошири војната во Украина, но и да ја засили репресијата во земјата со чистки во безбедносните служби, пишуваат светските медиуми. Loading… Бомбашкиот напад во кој загина Дугина,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Наталија Вовк, осомничена за убиството на руската новинарка и политиколог Дарија Дугина, пред извесно време заминала во Европа како бегалец, но набрзо се вратила, изјави нејзиниот татко. Loading… „Таа беше во Европа. Во Франција. Таа отиде таму како бегалец. Потоа не ѝ се допадна, се врати во Полска, па воПрочитај повеќе