Камениецки: Русите и порано знаеле да убиваат свои луѓе

Сподели со своите пријатели

Украина денеска го слави Денот на независноста, но и шест месеци откако Русија ја започна инвазијата на таа земја.

Loading...

Максим Камениецки, професор од Институтот за меѓународни односи, зборуваше за Нов ден на телевизијата N1 од Киев.

„Во Киев има препораки да се работи од дома и луѓето да не се собираат во центарот на градот поради реалната опасност од руски ракетен напад. Славиме дома. Денеска не е празник, туку работен ден. Ние се обидуваат да го прослават Денот на независноста со работни акции“, рече Каменечки.

Украина минува низ патот по кој помина Хрватска

Тој се присети на 1991 година, кога првиот хрватски претседател Фрањо Туѓман пристигна во Киев.

„Во тоа време бев преведувач на разговори и состаноци. Туѓман разговараше за организацијата на иницијативата за Централна Европа со претседателот на Парламентот на Украина“, рече Каменечки.

Тој смета дека правилниот пат за Украина би бил сличен на оној по кој тргна Хрватска.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  БиХ не ги признава сепаратистичките референдуми во Украина

„Сега поминуваме низ истиот пат низ кој помина Хрватска. Гледате дека не е можно да се добие независност без формирање на политичка нација. Причината зошто тоа се случува дури сега е што „црвените директори“, фабрика директорите од комунистичката ера сè уште се на власт во Украина. Имаше промена дури по 2004 година. Сега треба да ја браниме нашата независност со оружје“, рече тој.

Во Русија, кога Путин дојде на власт, имаше обид веднаш да се контролираат медиумите

Тој потоа го коментираше убиството на ќерката на рускиот филозоф и идеолог од Кремљ Александар Дугин, Дарја Дугин.

Loading...

„Можно е тој да бил идеолог на агресијата против Украина. Во Украина, кога се формираше државата, не се зборуваше за идеологија. Затоа телевизиите веднаш беа приватизирани. Од друга страна, во Русија, кога дојде Путин до власт, имаше обид да се контролираат медиумите и да се создаде идеологија. Дугин беше еден од луѓето кои беа врзани за процесот на создавање на нова руска националистичка идеологија“, рече Каменецски.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Меркел: Зборовите на Путин треба да се сфатат сериозно

Тој рече дека Путин го смета распадот на СССР за една од најголемите историски трагедии за Русија.

„Група луѓе како Дугин се националисти. Сега ќе се формира нова верзија на општествено мислење, така што тоа е градација на политичките идеологии. Обновата на СССР е идеја на Путин, но идејата на Дугин е руски центризам. Луѓето кои беа со Путин, како и Рогозин, повеќето од нив се ултра-националисти“, рече тој.

Сепак, тој не мисли дека поради тој атентат градови како Киев би можеле да бидат цел на жесток ракетен напад.

„Русите сакаат симболи“

„Опасноста од нападот беше реална без оглед на нејзината смрт, но Русите ги сакаат симболите. Тие би сакале да им се закануваат на Украинците и на овој ден. Познато е дека Русите и претходно знаеле да ги убијат своите граѓани за да влијаат врз јавното мислење. Неверојатно е што истрагата беше толку брза што веќе следниот ден се „знае“ кој бил извршител“, рече Камењечки.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕК ќе предложи нов пакет санкции за Русија

Тој ја коментираше и изјавата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, кој рече дека Крим и припаѓа на Украина.

„Верувам дека Турција си игра своја игра и отсекогаш сметала дека Крим не ѝ припаѓа на Русија, која знае дека Турција никогаш нема да го признае Крим како руска провинција.

Војната може да трае долго, смета Камењечки.

Loading...

„Русите повеќе не можат да напредуваат напред. Тие мора да ги префрлат силите од источниот во јужниот дел на линијата на фронтот. Од друга страна, оружјето што го добива Украина не е доволно за да се спротивстави на руската артилерија и ракети“, заклучи тој.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.