Некој од украинската влада го одобрил убиството на Дарија Дугина

Сподели со своите пријатели

Американската разузнавачка заедница верува дека нападот со автомобил-бомба во кој загина Дарија Дугина, ќерката на истакнатиот руски политички актер Александар Дугин, бил одобрен од елементи во украинската влада, пишува Си-Ен-Ен, повикувајќи се на разузнавачки извори.

Loading...

САД не знаеле за планот пред атентатот, вели изворот, а сѐ уште не е јасно кој точно веруваат дека САД го дал официјалното одобрение за атентатот.

Исто така, не е познато дали американската разузнавачка заедница верува дека украинскиот претседател Володимир Зеленски знаел за заговорот или го одобрил.

Сепак, наодите на разузнавачката агенција, првпат објавени од „Њујорк тајмс“, се чини дека ги поддржуваат наодите на руските власти дека нападот со автомобил-бомба бил „предумисла“.

Русија ги обвини украинските државјани за нападот, што Украина силно го негираше по експлозијата.

Запрашан за коментар, претставник на украинската воена разузнавачка служба изјави за Си-Ен-Ен во средата вечерта, откако се појавија најновите извештаи дека украинската агенција нема нови информации за смртта на Дугина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лавров: Нема да има обнова на претходните односи со Западот

Набргу по нејзината смрт, истиот функционер изјави за Си-Ен-Ен дека Украина нема никаква врска со нејзиното убиство.

Советот за национална безбедност, ЦИА и Стејт департментот одбија да коментираат.

Loading...

Американските разузнавачи веруваат дека Дугина го возела автомобилот на нејзиниот татко вечерта кога била убиена и дека нејзиниот татко бил вистинската цел на операцијата, изјави еден од изворите.

Дугин е руски ултранационалист и филозоф, кој е жесток поборник за војната на Русија во Украина.

Пријател на Дугина, исто така, за руската државна новинска агенција Тас, веднаш по експлозијата изјавил дека таа го возела автомобилот на нејзиниот татко.

Само неколку дена по смртта на Дугина, руските власти обвинија една Украинка дека од далечина активирала бомба, која била поставена во тојота ленд крузерот на Дугина, а потоа со автомобил побегнала во Естонија преку регионот Псков.

Олексеј Данилов, секретар на Советот за национална безбедност на Украина, веднаш ги отфрли обвинувањата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија воведува нов закон за странски агенти, репресијата се поголема

„Немаме никаква врска со убиството на оваа дама – ова е дело на руските специјални служби“, рече тој во август.

Советникот на Зеленски, Михаил Подољак, исто така, тогаш рече дека обвинувањата на Русија го одразуваат „фиктивниот свет“ во кој работи руската влада.

Доколку се точни, разузнавачките информации поврзани со украинската влада би укажале на смело проширување на тајните операции на Украина за цел на истакната политичка фигура во близина на Москва.

Loading...

Нападите на Украина на руска територија досега беа главно ограничени на напади врз складишта за гориво и воени бази во градовите долж руско-украинската граница, како што е Белгород.

Меѓутоа, САД немаат добар увид во сите планирани напади на Украина, изјавија извори за Си-Ен-Ен.

Украински официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека наодите на американската разузнавачка заедница не биле дискутирани на состанокот меѓу американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан и началникот на кабинетот на Зеленски, Андриј Јермак во Истанбул претходно оваа недела.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лавров: Западот го осакати Советот на Европа

Не е познато дали американскиот претседател Џозеф Бајден го покренал ова прашање во вторникот во телефонски разговор со Зеленски.

Портпаролот на Советот за национална безбедност одби да коментира.

Дугина, која имаше 29 години кога беше убиена, беше јавна личност и често се појавуваше како коментатор на руски ТВ мрежи кои пропагираат антизападни, националистички наративи.

Си-Ен-Ен претходно објави дека Дугина имала и веб-страница на англиски и турски јазик, позната како United World International, која и самата била дел од поширокиот пропаганден напор познат како „Проект Лахта“.

Стејт департментот го обвини „Проектот Лахта“ за распоредување на онлајн „тролови“ со цел да се меша во изборите во САД.

Loading...

САД воведоа санкции и на Дугин и на неговата ќерка по почетокот на руската инвазија во февруари, обвинувајќи ги за ширење пропаганда и напори за дестабилизација на Украина.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.