COP27

Сподели со своите пријатели

Европската унија предупреди дека е подготвена да ги напушти преговорите за климата доколку не биде постигнат договор, но рече дека сепак верува дека може да се постигне договор денеска меѓу преговарачите на самитот COP27 во Египет. Loading… „Мораме да одиме напред, а не назад, и сите министри се подготвени даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Преговорите на глобалната климатска конференција (COP27), која трае веќе две недели во Египет, денеска се обидуваат да постигнат договор откако средбата мораше да биде продолжена поради несогласувања за некои клучни прашања, особено од финансиска природа. Loading… Двонеделната конференција, позната како COP27, требаше да заврши во петок во египетското одморалиште ШармПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија и некои земји-членки ќе придонесат повеќе од една милијарда евра за да и помогнат на Африка да се прилагоди на климатските промени, објави во Египет потпретседателот на Европската комисија Франс Тимерманс. Loading… „Заедно, Европската унија и четирите земји-членки – Данска, Франција, Холандија и Германија – ќе обезбедат повеќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Франција и Шпанија се приклучија на иницијативата за забрана на продажба на бензински и дизел возила по 2035 година – пет години порано од претходниот план – како дел од напорите да се забрза транзицијата кон економија со ниска потрошувачка на јаглерод. Loading… Двете земји го дадоа своето ветување наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новоизбраниот бразилски претседател Луис Инасио Лула да Силва во средата во Шарм ел Шеик изјави дека би сакал да организира климатска конференција на ОН „во ​​Амазон“ во 2025 година. Loading… „Ќе разговарам со генералниот секретар на ОН и ќе побарам од него да одржи COP30 во Амазон“, рече Лула, којПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новата екстремно десничарска премиерка на Италија, Џорџа Мелони, повика на поголема акција против најголемите климатски „грешници“ во нацијата. Loading… Говорејќи на англиски на Светската конференција за климата во Египет во понеделникот вечерта, Мелони рече дека борбата против климатските промени е заеднички напор и бара целосна посветеност на сите земји иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светот има две опции – пакт за солидарност за климата или пакт за колективно самоубиство, предупреди во понеделникот генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш на климатскиот состанок COP27 во Египет. Loading… Во говорот во Синајскиот Шарм Ел Шеик, Гутереш рече дека светот опасно се приближува до точката од којаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска на маргините на состанокот COP27 во Шарм ел Шеик, Египет, дека сака да „врши притисок“ врз „богатите неевропски земји“ да го дадат својот „дел“ од помошта за сиромашните земји кои се соочуваат со климатските промени. Loading… Европејците се „единствени кои плаќаат“, рече Макрон воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од сто светски лидери денеска се состануваат во египетското одморалиште Шарм ел Шеик на самитот за климатските промени или COP27. Loading… Научниците истакнуваат дека климатските промени се најголемиот предизвик со кој се соочува Земјата, но аналитичарите не очекуваат големи резултати од самитот кој започнува денеска и ќе трае доПрочитај повеќе