Денеска на самитот COP27 треба да се постигне договор за климата

Сподели со своите пријатели

Преговорите на глобалната климатска конференција (COP27), која трае веќе две недели во Египет, денеска се обидуваат да постигнат договор откако средбата мораше да биде продолжена поради несогласувања за некои клучни прашања, особено од финансиска природа.

Loading...

Двонеделната конференција, позната како COP27, требаше да заврши во петок во египетското одморалиште Шарм Ел-Шеик, но беше продолжена за да се овозможи повеќе време за разговори поради поделбите меѓу преговарачите.

Сè дополнително се искомплицира со фактот што специјалниот американски пратеник за климата Џон Кери беше позитивен на корона вирусот, откако одржа серија билатерални средби со колеги од Кина, ЕУ, Бразил и Обединетите Арапски Емирати.

„Исходот од самитот е тест за одлучноста на светот во борбата против климатските промени“

Исходот од конференцијата, пишува Ројтерс, во голема мера е тест за одлучноста на светот во борбата против климатските промени, во време кога војната во Европа и неконтролираната инфлација го одвлекуваат меѓународното внимание.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Земјотрес во канадската провинција Алберта

Нацрт-резолуцијата објавена во петокот ги потврдува претходните ветувања за ограничување на глобалното затоплување на 1,5 степени целзиусови над прединдустриските нивоа, но ги остава клучните прашања нерешени.

Ова е особено точно за несогласувањето меѓу богатите и сиромашните земји околу помошта за земјите кои веќе ги трпат последиците од драстичните климатски промени, вклучувајќи разорни поплави, суши, шумски пожари и силни бури.

Плаќањето компензација за штетите од климатските промени на посиромашните земји се појави како камен на сопнување во срцето на разговорите предводени од ОН.

Делегатите на конференцијата се согласија да го стават прашањето, познато како финансирање на загуби и штети, на дневен ред за прв пат, а ЕУ доцна во четвртокот соопшти дека ќе го поддржи барањето на Г77, коалиција од 134 земји во развој, за воспоставување на т.н. – повика фонд за загуби и штети.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сијрото: Украина нема да влезе во НАТО додека не се реши прашањето за унгарското малцинство

Подготвеноста на ЕУ за компромис значи и одредени услови

Земјите во развој долго време бараат создавање на финансиски механизам за компензација на климатските штети во земјите со ниски приходи.

Сепак, подготвеноста на ЕУ за компромис значи и одредени услови. Прво, најранливите земји мора да имаат корист од парите, што би ја спречило Кина, најголемиот светски емитер, да има корист од фондот. Згора на тоа, земјите бараат од Кина да придонесе во тој фонд.

Делегатите сега чекаат да видат како ќе одговорат САД и Кина. Индија се надева дека договорот ќе бара од земјите постепено да ја укинат употребата на сите фосилни горива, не само јагленот, туку и земјите богати со ресурси, особено африканските, се спротивставуваат на тоа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Белоруската опозиционерка Марија Колесникова на интензивна нега

Договорот на конференцијата COP27 мора да биде поддржан од сите речиси 200 земји кои се присутни на самитот.