Брисел

Сподели со своите пријатели

Две лица се застрелани, а две тешко ранети синоќа во населбата во близина на јужната железничка станица во Брисел, јави портпаролот на полицијата. Loading… Истрелите биле испукани вечерва помеѓу по полноќ „околу кафуле“ во бриселскиот кварт Сен Жил, изјави истиот извор. Лицето или лицата осомничени за нападот се во бегство.Прочитај повеќе

a bunch of flags that are flying in the air

Сподели со своите пријатели

Лидерите на ЕУ ќе се сретнат во четврток и петок во Брисел за да разговараат за војната во Украина, конфликтот во Газа и плановите на Европската комисија за развој на одбранбената индустрија на ЕУ, како и за потенцијалното идно проширување на 27-члениот блок. Loading… Собраните премиери и претседатели ќе разговараатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иако овој аеродром, официјално наречен Брисел Јужен Шарлроа, е оддалечен 50 километри или 45 минути возење со автобус од европската престолнина, тој има лоша репутација меѓу деловните патници поради неговата неорганизираност и хронична пренатрупаност, особено на терминалот 1 (Т1). Loading… Со катастрофална просечна оценка од 1,2 на скалата од 10,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тројца малолетници и еден возрасен се уапсени во неделата во Белгија под обвинение за тероризам, соопшти Канцеларијата на Федералното јавно обвинителство. Loading… Федералната судска полиција од Лиеж, Брисел, Шарлроа и Гент ги изврши претресите во неделата наутро како дел од тековните истраги. Полицијата конфискувала телефони и лаптопи, но не пронашлаПрочитај повеќе

blue and white flags on pole

Сподели со своите пријатели

Европската комисија истражува инсталирање на технологија против дронови во нејзиното седиште во зградата Берламонт во Брисел и бара компании кои би можеле да ја обезбедат опремата, пишува Politico повикувајќи се на неименувани луѓе „запознаени со оваа работа“. Loading… Според нив, системот би бил дизајниран да спречи шпионажа која би можелаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Помошничка на пратеник во Европскиот парламент, од редовите на Европската народна партија, е ранета во престрелка во Брисел заедно со уште три лица, пренесува Политико. Loading… Портпаролот на Европската народна партија потврди дека една жена, чие име не е објавено, која работи за шведски член на групата, е ранета иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројни училишта во Брисел и во регионот Брабант ќе бидат затворени поради синоќешната закана од бомба, соопшти управата на валонско-бриселскиот образовен совет. Loading… Советот донесе одлука за затворање на 27 училишта со строго „придржување кон принципот на претпазливост“, пренесува Ројтерс. Полициските служби истражуваат и прибираат дополнителни информации кои во текотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Празникот 23 октомври во Унгарија го одбележува почетокот на револуцијата во 1956 година, која беше уништена од советските трупи по само 12 дена. Loading… Во Унгарија во тоа време избувна револуција против угнетувањето, учествуваа работници, студенти, практично целото општество. Започна со мирни демонстрации, проследено со вооружено востание против комунистичката диктатураПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белгиската полиција денеска го лоцираше и ликвидира вооружениот напаѓач кој во понеделникот уби двајца шведски државјани во Брисел, изјави градоначалникот на белгиската престолнина Филип Клоус за ТВ БФМ. Loading… „Се чини дека осомничениот навистина е неутрализиран“, рече Клосе по известувањето за операцијата во бриселската општина Шарбек, според Ројтерс. Министерката заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ирски турист искрши историска статуа во Белгија само еден ден откако беше претставена пред јавноста по реставрацијата од 15.000 фунти. Loading… Неименуван маж е уапсен бидејќи откинал дел од раката со факел на споменикот пред новоотворената берза во Брисел на 10 септември, јавува белгискиот VRT NWS. Целата зграда исто такаПрочитај повеќе