Брисел

Сподели со своите пријатели

Kонтролите и полициското присуство беа зголемени во бриселското метро, ​​откако Европската комисија прими пораки на руски јазик со наводни закани за бомбашки напад. Loading… Претставници на Комисијата ја контактирале полицијата откако вчера добиле порака за напад наводно планиран за денеска, јавува РТЛ. Белгискиот национален кризен центар предупредува дека пораките неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

аАпсењата на поранешни и сегашни членови и вработени во Европскиот парламент како дел од истрагата за наводните незаконски лоби активности на Катар фрлија светлина врз еден од најголемите корупциски скандали во срцето на Европската унија, поради што некои набљудувачи и европратеници се повикувајќи на „радикални реформи“ на таа институција, пренесуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Судењето за терористичките напади во бриселското метро и на националниот аеродром, што се случи на 22 март 2016 година, ќе чини 35,3 милиони евра и ќе биде најскапото судење во историјата на таа земја. Loading… Ова го покажуваат документите на Министерството за правда на Белгија, објавени од весникот Het LatsteПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска во Брисел почнува судењето на десетмина осомничени за нивната улога во терористичките напади на исламисти во 2016 година, во кои загинаа 32 лица, а стотици беа повредени. Loading… На 22 март 2016 година, бомбаши самоубијци нападнаа аеродром и метро станица, во време кога Европа веќе беше на работ одПрочитај повеќе