Бразил

person holding black iPhone 5s

Сподели со своите пријатели

Новата бразилска влада ќе спроведе истрага за наводите дека државната разузнавачка агенција АБИН незаконски шпионирала мобилни телефони на бразилски граѓани, изјави денеска бразилскиот министер за правда Флавио Дино. Loading… Во разговор со новинарите во Бразилија, министерот Дино изјавил дека разговарал со директорот на Федералната полиција и најавил дека подоцна ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Под закана од можна глобална криза за снабдување со храна, Бразил одобри одгледување и продажба на генетски модифицирани (ГМО) сорти пченица отпорни на суша. Loading… Со издавањето на официјалното одобрение објавено од агенцијата за биосигурност CTNbio, Бразил стана втората латиноамериканска земја по Аргентина која одобри одгледување на ГМО сортата HB4,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројот на загинати од обилните дождови што ги опустошија крајбрежните области на југоисточната бразилска држава Сао Паоло се искачи на 46, соопштија властите, бидејќи се очекуваат нови врнежи. Loading… Обилните врнежи за време на викендот предизвикаа лизгање на земјиштето и поплави во крајбрежните градови на југоистокот од земјата. Речиси 2.500Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во поплавите и одроните предизвикани од невремето и обилните дождови во бразилската држава Сао Паоло загинаа најмалку 40 лица, додека десетици луѓе се водат за исчезнати. Loading… Во крајбрежниот град Сао Себастијао ситуацијата е „исклучително критична“, изјави градоначалникот Фелипе Аугусто, пренесе Би-би-си. Најмалку 35 лица загинаа во тој град којПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Властите на бразилската држава Сао Паоло соопштија дека најмалку 36 лица загинале во поплави и одрони, а десетици се водат како исчезнати, додека многу патишта и куќи се урнати, јави денеска Би-би-си. Loading… Државната влада извести за најмалку 35 смртни случаи во Сао Себастијан и еден во Убатуба, додека стотициПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот бразилски претседател Жаир Болсонаро изјави дека планира да се врати во земјата во март, откако помина повеќе од еден месец во САД, објави „Волстрит журнал“ (ВСЈ). Loading… Според Ројтерс, Болсонаро ќе се врати во Бразил за да му се спротивстави на претседателот Луис Инасио Лула да Силва и даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден го прими бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва во Вашингтон и се согласи со него за прашањето за заштита на демократијата и животната средина, додека двете земји сѐ уште имаат различни ставови за војната во Украина. Loading… „Мораме да продолжиме да ги поддржуваме демократијата иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Бразил, Лула да Силва, изјави дека е подготвен да дејствува како посредник меѓу претседателите на Русија и Украина, Владимир Путин и Володимир Зеленски, доколку е потребно, пренесува ТАСС. Loading… „Ако можам да помогнам, ќе помогнам. Ако е неопходно да бидам посредник во мировните преговори меѓу Путин и Зеленски,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот бразилски претседател Жаир Болсонаро поднел барање за шестмесечна американска виза, што укажува дека можеби нема намера веднаш да се врати дома, каде што го чекаат одредени правни процедури, пренесе денеска АП. Loading… Веста за поднесувањето првпат ја објави Фајненшл Тајмс, цитирајќи го адвокатот за имиграција на Болсонаро, Фелипе Алесандро.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор изјави дека Мексико нема да се приклучи на проектот за заедничка валута што го планираат Бразил и Аргентина, пренесува Анадолија. Loading… Говорејќи на прес-конференција, Лопез Обрадор ги отфрли плановите на владите на Бразил и Аргентина да создадат валута наречена „сур“ (југ) во обид даПрочитај повеќе