Боинг

white airplane

Сподели со своите пријатели

Американската федерална управа за воздухопловство (ФАА) ги истражува наводите на инженерот „свиркач“ од компанијата „Боинг“, кој тврди дека делови од трупот на 787 Дримлајнер се неправилно споени и дека може да се одвојат за време на летот. Loading… Инженерот Сем Салехпур, кој работеше на производството на авионот, ги детализираше своитеПрочитај повеќе

white and blue plane

Сподели со своите пријатели

Критиките на францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер за безбедноста на авионите на „Боинг“ предизвикаа остра реакција на извршниот директор на „Рајанер“, Мајкл О’Лири, кој вчера го нарече „глупав политичар“ и ги опиша неговите коментари како „глупави и непромислени“. Loading… Во интервју за Политико на маргините на самитот наПрочитај повеќе

a large passenger jet flying through a cloudy blue sky

Сподели со своите пријатели

Боинг 777 на Американ Ерлајнс денеска мораше принудно да слета на аеродромот ЛАКС во Лос Анџелес по „механички проблеми“, пренесува Си-Би-Ес Њуз. Loading… Патниците на летот од Далас морале да излезат од авионот откако тој се спуштил на пистата 25 во ЛАКС околу 21 часот по локално време. Портпаролот наПрочитај повеќе

white plane flying during golden hour

Сподели со своите пријатели

Причината за смртта на 62-годишниот Џон Барнет, свиркачот кој ги откри безбедносните проблеми на Боинг, беше наведена како „самонанесени рани“. Loading… Поранешен вработен во Боинг, познат по тоа што ја зголеми загриженоста за стандардите за производство на компанијата, е пронајден мртов во САД. Џон Барнет работеше за Боинг 32 години,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По успешното тестирање во САД, Украина наскоро ќе ја добие првата голема серија ракети со долг дострел на Боинг, кои треба да овозможат удари длабоко на територијата под руска контрола, тврдат извори запознаени со предметот. Loading… Тие проектили би можеле да пристигнат на бојното поле во Украина уште денеска, пренесуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Боинг го испорача својот прв патнички авион 737 MAX на кинеска авиокомпанија од март 2019 година, покажуваат податоците на летот, со што стави крај на речиси петгодишната суспензија на увозот на авионите. Loading… Испораката на авионот е знак на доверба во Боинг во тежок период за компанијата по несреќата наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската федерална управа за воздухопловство (ФАА) денеска ја продолжи одлуката за приземјување на Боинг 737 MAX 9 на неопределено време, поради новите безбедносни проверки и најави дека ќе го заостри надзорот над самата компанија „Боинг“ по инцидентот на летот „Алјаска ерлајнс“. Loading… Јунајтед ерлајнс и Алјаска ерлајнс ги откажаа своитеПрочитај повеќе

Боинг

Сподели со своите пријатели

Поради инцидентот со Боинг 737 MAX 9 што се случи на 6 јануари, американската воздухопловна управа ФАА воведе забрана за летање на 171 авион од таа серија во САД. Loading… Колку авиони од овој тип се користат во светот? Според податоците на службата за анализа на воздушниот сообраќај „Цириум“, воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Извршниот директор на Боинг Дејв Калхун ги призна грешките на американскиот производител на авиони бидејќи повеќе од 170 авиони остануваат приземјени четврти ден, велејќи му на персоналот дека компанијата ќе обезбеди несреќа како експлозијата на панелот на Алјаска ерлајнс во воздух „никогаш повеќе да не се случи“. Loading… Највисокиот функционерПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Последната криза на Боинг 737 MAX се продлабочи откако Јунајтед ерлајнс и Алјаска ерлајнс објавија дека пронашле лабави делови во неколку приземјени авиони MAX 9. Loading… Ова предизвика нова загриженост кај експертите од индустријата за квалитетот на производството на нивните најпродавани авиони. Американските регулатори приземјија 171 авион MAX 9 откакоПрочитај повеќе