Белорусија

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин телефонски разговараше со својот белоруски колега Александар Лукашенко, кој изрази сочувство во врска со терористичкиот напад на концертната сала „Крокус сити хол“, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Loading… Песков за новинарите изјави дека Путин и Лукашенко ја потврдиле својата подготвеност да соработуваат во борбатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот премиер Доналд Туск изјави дека Полска ќе побара од Европската комисија да воведе „целосни санкции“ за руските и белоруските земјоделски и прехранбени производи. Loading… „Би сакал целата ЕУ да одлучи за санкции против Русија и Белорусија, кога станува збор за земјоделските и прехранбените производи“, им рече Туск на новинаритеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белорускиот претседател Александар Лукашенко најави дека ќе се кандидира за претседател следната година, а најавата дојде на денот на парламентарните избори кои опозицијата во егзил ги опиша како лажни по долгогодишна репресија. Loading… По неговиот реизбор за претседател во 2020 година, Лукашенко ги задуши опозициските протести, чии многу членови беаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина концентрираше ударна група од 112.000 до 114.000 луѓе на границата со Белорусија, соопшти министерот за одбрана на Белорусија Виктор Хренин. Loading… – Од нив, нешто повеќе или помалку од 17.000 се вклучени во директната заштита на украинско-белоруската граница – изјави Хренин за телевизијата „Русија 24“. Сепак, како што додаде,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сегашната ситуација не бара Белорусија да ги зајакне своите сили на границата со Украина, изјави денеска белорускиот министер за одбрана Виктор Хрењин. Loading… „Нема потреба од тоа“, изјави тој за телевизијата „Россија-24“, пренесе ТАСС. Хрењин рече дека претходно нивото на силите групирани на украинската граница било повисоко. „Постои поголема заканаПрочитај повеќе

stainless steel spiral bulb wire

Сподели со своите пријатели

Андреј Гњот, политички активист и противник на белорускиот режим, веќе четири месеци се наоѓа во Окружниот затвор во Белград и чека одлука на српските судови дали ќе биде екстрадиран во Белорусија поради, како што е наведено во потерницата на Интерпол, даночно затајување во Белорусија, пренесува Дојче веле. Loading… По претседателскитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белорускиот претседател Александар Лукашенко ги повика органите на редот да организираат патроли со огнено оружје од мал калибар по улиците на градовите со цел да се гарантира безбедноста на луѓето од „екстремизмот“. Loading… „Луѓето треба да се чувствуваат безбедно дома, на улица и на работа во секое време од денот“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, смета дека Србија, Босна и Херцеговина, Грузија и Молдавија ќе бидат вовлечени во НАТО според украинското сценарио. Loading… „Влезот на Финска во НАТО, а наскоро и на Шведска, е нова фаза на експанзија на исток. Алијансата ќе ги вклучи Босна и Херцеговина, Молдавија, Грузија иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По седницата на Врховниот државен совет на Федералната држава Русија и Белорусија, рускиот лидер Владимир Путин го покани својот белоруски колега Александар Лукашенко и другите учесници на седницата на работен ручек. Loading… Руските медиуми објавија со што рускиот претседател ги почести гостите. На менито имаше раковини со карфиол, супа одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По неуспешниот пуч, платениците од групата на Вагнер се повлекоа во Белорусија. Но, што се случува со нив таму? Loading… Во јуни, платеничката група на Вагнер предводена од Евгениј Пригожин изврши државен удар во Русија. Но, тоа беше неуспешно, па членовите на групата се повлекоа во Белорусија. Кога Пригожин загинаПрочитај повеќе