Азербејџан

Сподели со своите пријатели

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан денеска го обвини Азербејџан дека сака „тотална војна“ со Ерменија, два дена по новите судири на границата меѓу двете кавкаски земји. Loading… „Нашите анализи покажуваат дека Азербејџан сака да започне воени операции во некои области долж границата со изгледи за воена ескалација што би се претворилаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владејачката партија на Азербејџан го предложи актуелниот претседател на државата Илхам Алиев (62) за кандидат на вонредните претседателски избори закажани за 7 февруари 2024 година, изјави денеска заменик-претседателот на партијата Јани Азербејџан, Таир Будагов. Loading… „Актуелниот претседател Илхам Алиев ќе биде наш кандидат на претстојните вонредни избори“, изјави тој заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Азербејџан Илхам Алиев изјави дека земјата има намера да насели околу 140.000 луѓе во Нагорно-Карабах, вклучително и бегалци кои го напуштија регионот по последниот конфликт. Loading… Како што нагласи Алиев, во Карабах можат да се вратат и Ерменците, но ќе добијат државјанство на Азербејџан. „Секој што сака даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев, најави дека предвремените претседателски избори во таа земја ќе се одржат во февруари следната година, јавува Анадолија. Loading… „Централната изборна комисија на Република Азербејџан треба да обезбеди вонредните претседателски избори во Република Азербејџан да бидат закажани за 7 февруари 2024 година“, рече Алиев, соопшти Претседателството,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,6 степени го погоди денеска Азербејџан, покажуваат податоците на официјалната веб-страница на Републичкиот сеизмолошки центар на Азербејџан. Loading… Претходно Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар EMSC извести за земјотрес со епицентар во Каспиското Море и јачина од 5,7 степени, а како што пренесува РИА Новости, земјотресот бил почувствуван иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Азербејџан нема цел да стане членка на Европската унија, изјави денеска претседателот на Азербејџан Илхам Алиев на форумот во Карабах, насловен „Враќање дома по 30 години. Достигнувања и тешкотии“, пренесува РИА. Loading… „Во својот надворешнополитички план, Азербејџан нема цел да стане членка на Европската унија“, рече Алиев, додавајќи дека оваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев ја прекори Европската унија и предупреди дека одлуката на Франција да испрати оружје во Ерменија може да предизвика нов конфликт во регионот на Јужен Кавказ, по молскавично брзата азербејџанска воена операција минатиот месец. Loading… Минатата недела Алиев не учествуваше на средбата со ерменскиот премиер Никол Пашинјан,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мисијата на Обединетите нации во Нагорно-Карабах соопшти дека по егзодусот во кој повеќе од 100.000 Ерменци избегаа од регионот во последните неколку дена, останаа само 50 до 1.000 припадници на ерменската етничка заедница. Loading… Во соопштението објавено на веб-страницата на ОН по еднонеделната мисија предводена од постојаниот координатор на ОНПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 100.000 бегалци пристигнаа во Ерменија од Нагорно Карабах, изјави шефот на Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР), Филипо Гранди. Loading… „Многумина се гладни, исцрпени и имаат итна потреба од помош“, изјави Гранди доцна синоќа на социјалните мрежи, пренесе Ројтерс. УНХЦР и другите хуманитарни партнери ја засилуваат поддршкатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу 85.000 луѓе побараа засолниште во Ерменија откако Азербејџан го зазеде спорниот регион Нагорно-Карабах во Јужен Кавказ. Loading… Портпаролката на владата Назели Багдасарјан во петокот во ерменскиот главен град Ереван изјави дека се работи за луѓе кои биле принудени да ги напуштат своите домови. Според официјални, но непроверени информации, пораноПрочитај повеќе