Азербејџан

Сподели со своите пријатели

Министерството за одбрана на Азербејџан соопшти дека денеска и вчера ерменските сили отвориле оган врз позициите на азербејџанските вооружени сили на границата со Ерменија и во Нагорно Карабах, кои одговориле со иста мерка. Loading… Како што се наведува во соопштението, ерменските сили стационирани во областите Басаркецер и Чамбарак 19 патиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Брисел мора да ја заврши својата домашна задача за да се погрижи диверзификацијата да не остане само сон, рече унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто во Азербејџан. Loading… Заедницата мора да понуди поддршка за подобрување на инфраструктурата во Југоисточна Европа за да се гарантира енергетската безбедност, рече тој, пренесеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за надворешни работи на Азербејџан ги советуваше граѓаните на таа земја да не патуваат непотребно во Иран, поради нестабилната ситуација и вооружениот напад на дипломатската мисија во Баку. Loading… Вооружен напад врз амбасадата на Азербејџан во Иран беше извршен на 27 јануари, а во инцидентот беше убиен шефот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сите вработени во амбасадата на Азербејџан во Иран се евакуирани, а дипломатската мисија во Техеран целосно ги прекина своите активности по нападот врз амбасадата, изјави заменик министерот за надворешни работи на Азербејџан Халаф Халафов за новинарите. Loading… Претходно, Министерството за надворешни работи на Азербејџан соопшти дека во нападот врз амбасадатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев, денеска изјави дека нападот врз амбасадата на земјата во Иран е терористички чин и повика на брза истрага и казнување на сторителите, кои ги нарече терористи. Loading… Министерството за надворешни работи на Азербејџан соопшти дека во нападот е убиен шефот на обезбедувањето, додека две лицаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден чувар е убиен во вооружен напад на амбасадата на Азербејџан во Иран, соопшти Министерството за надворешни работи на оваа кавкаска земја. Loading… Неколку лица се ранети во нападот што се случи во петокот, јавуваат азербејџанските државни медиуми. „Напаѓачот го пробил обезбедувањето, го убил шефот на обезбедувањето на амбасадата иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган изјави дека оваа земја ги продолжува разговорите со Украина и Русија за прекин на војната. Loading… – Преку договорите за транспорт на жито и размена на заробеници меѓу Русија и Украина, гледаме дека е можно да се трасира патот кон мирот, доколку и сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ерменија предлага создавање на демилитаризирана зона околу Нагорно-Карабах и на границата со Азербејџан, изјави денеска ерменскиот премиер Никол Пашинјан на состанокот на владата. Loading… Пашинјан рече дека Ереван предлага демилитаризација на граничната зона од три километри меѓу Ерменија и Азербејџан и повлекување на војниците од границата на двете земји. ТојПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ерменските вооружени сили ги бомбардираа воените позиции на азербејџанската армија на границата на двете земји, соопшти денеска Министерството за одбрана на Азербејџан. Loading… „Вчера од 19:35 до 21:50 часот по локално време, единица на вооружените сили на Ерменија од позиција во правец на Јухари Шоржа ги гранатираше позициите на азербејџанскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за одбрана објави дека очекува зголемување на бројот на заеднички воени вежби со земјите од поранешниот СССР во 2023 година. Loading… Во говорот на 29 септември, Путин го обвини распадот на Советскиот Сојуз за војната во Украина. „Доволно е да се погледне што се случува сега меѓу РусијаПрочитај повеќе