авионски несреќи

Сподели со своите пријатели

Авион на филипинските воздухопловни сили се урна на фарма северозападно од Манила, при што загинаа две лица. Loading… Авионот SF-260 бил на тренинг лет од аеродромот Сангли во провинцијата Кавит јужно од Манила кога се урнал во оризово поле во провинцијата Батаан, изјави портпаролката на воздухопловните сили полковник Марија КонсуелоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мал авион се урна во округот Лавака во американската сојузна држава Тексас, при што загинаа четворица патници, а уште еден е повреден. Loading… Несреќата се случила вчера во утринските часови. Преживеаниот патник е повреден и се наоѓа во болница во блискиот град Викторија. Фотографиите од местото на несреќата покажуваат остатоциПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Непалските власти во средата соопштија дека нема преживеани во најсмртоносната авионска несреќа во земјата во последните 30 години, но екипажот сè уште трага по останките на последниот исчезнат патник. Loading… Спасувачките тимови користеа дронови за да се спуштат по длабокиот кањон во вторникот за да ги бараат јагленосаните остатоци одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 70 луѓе загинаа, но властите стравуваат дека сите 72 лица во авионот загинале во најтешката воздушна несреќа во Непал од 1992 година. Loading… Меѓу загинатите најверојатно е и копилотот Ања Кативада (44), чиј сопруг исто така загинал во авионската несреќа што се случила пред 17 години. Кативада се приклучилаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Спасувачите денеска употребија дронови за да се спуштат по клисурата длабока 200 метри во западен Непал во потрага по уште двајца патници кои сè уште се водат како исчезнати по најсмртоносната авионска несреќа во земјата во последните 30 години. Loading… Бројот на загинатите во авионот АТР-72 на Џети Ерлајнс штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројот на загинати во авионот АТР-72 на „Џети ерлајнс“ што се урна во близина на градот Покара во Непал, неколку минути пред слетувањето, се искачи на 70, соопштија официјални лица. Loading… Денеска се пронајдени уште две тела, со што бројот на загинати се искачи на 70, изјави Навен Ачарја, службеникПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на аеродромот во Похара, Ануп Џоши денеска изјави дека пилотот на авионот АТР-72 што се урна во неделата во ридовите во близина на овој непалски град „не пријавил никаков проблем“ кога авионот се приближил до аеродромот за да слета. Loading… Џоши изјавил дека видливоста била  добра, дека имало слабПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Спасувачите во понеделникот ја продолжија потрагата во Непал по четири лица исчезнати по најтешката авионска несреќа во земјата во последните 30 години, соопштија властите. Loading… Досега се пронајдени телата на 68 лица, од 72, кои биле во авионот АТР 72 во сопственост на Јети ерлајнс, кој се урна во туристичкиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Два мали авиони се судрија во Северна Калифорнија додека се обидуваа да слетаат на локалниот аеродром, при што загинаа најмалку две од трите лица во него, соопштија официјални лица. Loading… Авионите се урнале во четвртокот на локалниот аеродром во близина на градот Вотсонвил во американската сојузна држава Калифорнија, нешто предПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мал авион во вторникот околу пладне слета на автопат во Калифорнија. При слетувањето удрил во камион полн со луѓе, а потоа се запалил. Loading… За среќа нема повредени. Државната патрола на Калифорнија соопшти дека авионот се урнал на источните ленти на автопатот 91 во округот Риверсајд, пренесува New York Post.Прочитај повеќе