Спасувачите трагаат по уште две лица по авионската несреќа во Непал

Сподели со своите пријатели

Спасувачите денеска употребија дронови за да се спуштат по клисурата длабока 200 метри во западен Непал во потрага по уште двајца патници кои сè уште се водат како исчезнати по најсмртоносната авионска несреќа во земјата во последните 30 години.

Loading...

Бројот на загинатите во авионот АТР-72 на Џети Ерлајнс што се урна во неделата во близина на градот Покара во Непал, неколку минути пред слетувањето, се искачи на 70, соопштија претходно официјални лица, а на летот имало 72 патници и членови на екипажот.

Тој летал од главниот град Катманду во туристичкиот град Похара, пренесува Ројтерс.

Потрагата по преостанатите две исчезнати лица, која денеска продолжи откако претходно беа отпуштени поради темнина, е отежната поради тешкиот терен и лошите временски услови додека се спушта густа магла.

Во понеделникот, рекордерот за податоци за летот и снимачот на глас од пилотската кабина беа пронајдени, во добра состојба, откритие што веројатно ќе им помогне на истражителите да утврдат што ја предизвикало несреќата.

Во авионот, кој летал од Катманду до Покара на ведро време кога се урнал, имало 57 државјани на Непал, пет Индијци, четворица Руси, двајца Јужнокорејци и по едно лице од Аргентина, Ирска, Австралија и Франција, јавува Ројтерс.