Таа е една од сто луѓе во светот алергични на вода, а еве како изгледа нејзиниот живот! (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

„Невозможно е“, „Измислуваш“, „Како може да бидеш алергична на вода кога сме создадени од вода?“, ова се само некои од речениците и прашањата што Рејчел Ворик ги добива секој ден.

Loading...

– Како дете навистина ми се допаѓаше пливањето. Одевме на базен секоја недела и можев да бидам во вода со часови. Кога имав околу 12 години, забележав промена. Откако бев во вода, почувствував чешање. Отпрвин, тоа беше само една од работите за кои не размислувате, но се влоши во тинејџерските денови што повеќе личеше на осип од коприва, заедно со чешање и пцекање – започнува Рејчел за „Гардијан“.

Тогаш помислила дека е време да го посети докторот, но сепак ѝ било кажано дека станува збор за иритација и како треба да го смени сапунот што го користи.

– Чувството на печење се влоши. Бев упатена на друг лекар кој знаеше што е ова – аквагена уртикарија, реакција на кожата при контакт со вода. Неверојатно ретка состојба која е пријавена само во околу 100 случаи, и ми рекоа дека ја ја имам – сведочеше Ворик.

Лекарот ја советувал да се ограничува туширањето на еднаш неделно. Проблемите продолжиле и Рејчел наскоро сфатила дека ќе мора што побрзо да научи како да живее со оваа состојба.

– Кога се туширам, чувствувам трнење неколку минути под мојата кожа. Потоа преминува во чувство на чешање, како нешто да ми ја „џвака“ кожата одвнатре. Почнува да гори и се појавува осип. Во зависност од тоа колку сум била во контакт со вода, може да потрае и до два часа за кожата повторно да се смири. Наместо тоа, се обидувам да се снајдам со бришењето, користејќи вода зовриена со лешници од вештерки – објаснува таа.

 

Loading...

 

Таа вели дека и било советувано да избегнува дожд, па затоа носи мантили за да се заштити, а ако случајно нема при рака – таа мора да се врати дома што е можно побрзо.

– Дури и плачењето е проблем за мене. Ако плачам, кожата ми станува жешка, чеша и отекува, па се чини како да сум инјектирала ботокс. Нема лек за оваа состојба и иако може да се контролира, не е можно со сигурност да се каже што ќе работи кај која индивидуа. Јас правам што можам, пијам многу млеко за да избегнам контакт со вода, сопругот ми помага да се избришам со тапкање и се обидов да ја сменам температурата под туш или да не користам сапун – но ништо, тие ги влошуваат проблемите. Земав и силни антихистаминици, но тие само ме заспиваа – вели Рејчел.

Германска ТВ-компанија, која слушнала за нејзините проблеми, ги платила трошоците за патувањето до Берлин до „Центарот за алергии“.

– Се надевав дека ќе ми помогне, но се покажа дека е залудно патување. Се обидов да поставам прашања, но временското ограничување значеше дека е скоро невозможно да се добијат одговори. Кога камерите ќе се исклучат, излегува дека морам да платам околу 1000 фунти за лекување. Не можев да си дозволам – вели Рејчел.

За среќа, нејзината ситуација не е опасна по живот, за разлика од другите луѓе кои мораат да ја посетуваат брзата помош неколку пати годишно, бидејќи задушување се јавува поради алергиите.

– Во мојот случај, тоа е претежно болно, грдо и исцрпувачко. Посакувам луѓето да беа малку пољубезни со мене. Сè уште немам одговори на сите прашања што ги поставуваат. Јас се приклучив на група која ги собира моите другари на интернет, а исто така имам и страница на Фејсбук. Јас сè уште пливам повремено, иако само потењето на одмор е проблем. После тоа, јас сум покриена со црвени дамки и сите ме гледаат. Би сакала да се направат повеќе истражувања на оваа тема, за конечно да се добие нешто што помага, дури и ако тоа се само студии. Би сакала да пливам без болка еден ден – заклучи Рејчел.

 

Loading...


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *