СЗО предупредува дека коронавирусот останува закана на глобално ниво

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација објави дека коронавирусот останува закана на глобално ниво речиси три години по појавата на пандемијата.

Loading...

СЗО соопшти дека сите земји треба да продолжат внимателно да ја следат ситуацијата поврзана со корона и да промовираат дека најранливите групи од населението треба да се вакцинираат.

Иако постојат мислења во јавноста дека пандемијата завршила во некои делови од светот, короната продолжува да го загрозува здравјето на светското население, истакна агенцијата на Обединетите нации, наведувајќи дека голем број луѓе се уште умираат од корона во споредба со бројот на смртни случаи од други вируси.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Уапсена е внуката на врховниот лидер на Иран

Генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Гебрејесус изјави дека пандемијата изненадила на почетокот и може повторно.