СЗО: Не можеме да знаеме како настанал Ковид додека Кина не ги објави своите податоци

Сподели со своите пријатели

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус вчера ја притисна Кина да ги сподели своите информации за потеклото на Ковид-19, велејќи дека сите хипотези се на маса додека не го сторат тоа, повеќе од три години откако се појави вирусот.

Loading...

„Без целосен пристап до информациите што ги има Кина, не можете да кажете ова или она“, рече генералниот директор на СЗО на прашањето за потеклото на вирусот.

„Сите хипотези се на маса. Тоа е ставот на СЗО и затоа побаравме од Кина да биде кооперативна во врска со ова“, посочи тој и додаде: „Доколку го направија, ќе знаевме што се случило или како започнало“.

Вирусот првпат беше идентификуван во кинескиот град Вухан во декември 2019 година, а многумина се сомневаат дека се проширил на пазарот за живи животни пред да го зафати светот и да убие речиси 7 милиони луѓе.

Накратко ги внесе податоците во меѓународната база на податоци

Кинеските научници минатиот месец накратко внесоа податоци од раните денови на пандемијата на Ковид во меѓународна база на податоци.

Тие вклучија генетски секвенци пронајдени во повеќе од 1.000 примероци од животната средина и животни земени во јануари 2020 година од пазарот за морска храна Хуанан во Вухан, местото на првата позната појава на Ковид-19.

Податоците покажаа дека ДНК од повеќе животински видови – вклучително и кучиња од ракун – била присутна во примероците од животната средина кои биле позитивни на САРС-КоВ-2, вирусот што предизвикува ковид, што сугерира дека тие се „најверојатните носители“ на болеста, според тим од меѓународни истражувачи.

Меѓутоа, во нерецензирана студија објавена оваа недела во списанието Nature, научниците од кинескиот центар за контрола и превенција на болести ги оспорија наодите на меѓународниот тим.

Loading...

„Најновите кинески информации нудат индиции, но нема одговори“

Тие рекоа дека примероците не даваат доказ дека животните биле всушност заразени.

Тие биле земени еден месец откако вирусот беше пренесен од човек на човек за прв пат на пазарот, па дури и да се тестираат позитивно на Ковид, животните можеле да го добијат вирусот од луѓе.

Марија Ван Керхове од СЗО, технички водич за ковид-19, рече дека најновите кинески информации нудат некои „навестувања“ за потеклото, но нема одговори.

Таа рече дека СЗО работи со научници за да дознае повеќе за најраните случаи во 2019 година, како на пример каде се заразените.

Таа додаде дека СЗО сѐ уште не знае дали сите потребни истражувања се спроведени во Кина.

СЗО, исто така, побара од Соединетите држави изворни податоци кои ја поддржуваат неодамнешната студија на американското Министерство за енергетика која сугерираше дека пандемијата „Ковид-19“ е предизвикана од лабораториски протекување, додаде таа.