СВР Куманово поднесе пријава против велешанец за криумчарење мигранти

Сподели со своите пријатели

Велешанец со иницијали М.М. (25) од селото Сливник заработи кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“, информираат од Министерството за мигранти.

Имено, на 8-ми овој месец на патот Никуштак – Орланци било пронајдено товарно возило „Мерцедес“ со 33 мигранти од кои 15 од Иран, 16 од Ирак и двајца од Либија, кое било управувано од пријавениот.

Секторот за внатрешни работи Куманово против велешанецот поднесе соодветна кривична пријава.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.