02.09.2019 14:20

Свињи избегале од фарма во САД па направиле хаос низ градот (ВИДЕО)


Околу 250 свињи изминатиов месец правеле хаос во округот Оринџ, Вермонт, откако избегале, а потоа биле вратени на фармата со помош на сендвичи и добри стари техники за оградување, пренесува АП.

Неколку фармери и неколку доброволци во четвртокот тргнае на макотрпен потфат преку прашината на планинскиот пат за да се обидат да ги вратат свињите во фармата „Шугар Маутин“ во Оринж.

loading...

Тие ги бркале животните низ грмушките и преку рововите, обидувајќи се да се позиционираат за да можат да опкружат големи свињи и вепри кои постојано испуштае звуци.

На крајот, повеќето свињи се вратиле дома, пренесува АП.

Свињите ги блокирале патиштата за време на нивната авантура, така што автомобилите не можеле да поминат, а пешаците ги избегнувале патиштата додека животните биле бркани.

„Сопственикот на свињи, земјоделецот Волтер Џефри, ќе мора да плати десетици илјади долари казни во градот каде што живееле свињите, бидејќи тие им пречеле на возачите и пешаците“, се вели во соопштението на градот.

Џефри рекол дека смета дека вандали ја оштетиле оградата на 11 август, што им овозможило на 50 возрасни свињи и 200 свињи да избегаат.

Тој смета дека тоа е дело на поранешен вработен и вели дека случајот го пријавил во полиција.

„Фармата неодамна беше ограбена и украдени се алатки вредни 1.000 долари“, додал Џефри.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments