Светските медиуми испратија писмо до израелските власти со остро предупредување

Сподели со своите пријатели

Десетици медиуми и медиумски организации од целиот свет, вклучително и Асошиетед прес, Франс прес и Ројтерс, испратија отворено писмо на солидарност со новинарите кои известуваат од Газа.

Loading...

Тие изјавија дека израелските власти мора да ги заштитат новинарите бидејќи тие се цивили и не учествуваат како борци во конфликтот и дека одговорните за прекршување на таа заштита мора да бидат казнети.

Педесет и девет потписници, меѓу кои и шефовите на Би-Би-Си, израелскиот Хаарец, Си-Ен-Ен, Фајненшл тајмс, Њујорк тајмс, Вашингтон пост и Дер Шпигел, во заедничкото писмо наведоа дека новинарите на кои меѓународната медиумска заедница потпирајќи се за информации од Газа пет месеци работат во невидени услови и со голем личен ризик.

„Тие продолжуваат и покрај загубата на семејствата, пријателите и колегите, и покрај уништувањето на нивните домови и канцеларии, тековното раселување, губењето на комуникациските врски и недостигот на храна и гориво“, се вели во писмото објавено од Комитетот за заштита на новинарите. (CPJ).

Според податоците на CPJ, од 7 октомври минатата година во војната загинале 94 новинари, од кои 89 се Палестинци убиени од израелската армија.

„Новинарите се цивили и израелските власти мора да ги заштитат новинарите бидејќи тие не се борци и во согласност со меѓународното право. Оние кои се одговорни за секое прекршување на таа заштита треба да одговараат. Нападите врз новинарите се и напади врз вистината. Ветуваме дека ќе се залагаме за безбедноста на новинарите во Газа, што е од суштинско значење за заштита на слободата на медиумите насекаде“, се вели во писмото.

CPJ вели дека ова писмо покажува силна и обединета поддршка за колегите кои известуваат од Газа во најсмртоносниот конфликт за новинарите што Комитетот некогаш го документирал.

Потписници вклучуваат медиуми од Естонија, Франција, Германија, Ирска, Израел, Индија, Јапонија, Јордан, Кенија, Либан, Мексико, Пакистан, Филипини, Катар, Јужна Африка, Обединетото Кралство и САД.

Loading...