Сурфањето во авиони наскоро ќе биде исто како и користење интернет дома

Сподели со своите пријатели

Специјалните терминали на Starlink наскоро ќе пристигнат во авионите, па патниците ќе можат да остваруваат видео повици, да играат онлајн видео игри итн.

Loading...

Иако денес на сите ни треба време офлајн, далеку од екрани, постојани известувања, мејлови и информации со кои сме бомбардирани, некои се толку зависни од интернет што не можат да замислат ни неколку часа авионски лет без да бидат поврзани. Иако пристапот до интернет е овозможен на многу летови денес, искуството со сурфање во облак не може да се спореди со домашно или мобилни сурфање.

Покрај тоа што е многу поскапа, врската е често нестабилна и бавна. Тоа наскоро би можело да се промени благодарение на Илон Маск и Старлинк.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Судир меѓу полицијата и демонстрантите во Кина поради ковид мерките

Во последно време многу се зборува за неговиот сателитски интернет, најмногу во контекст на Украина.

Да потсетиме, Starlink е услуга која овозможува пристап до брз интернет преку сателити поставени во ниска орбита (и кои постојано се лансираат во вселената).

За да сурфате на сателитски интернет на SpaceX, треба да купите специјален терминал и да платите месечна претплата, што, се разбира, не е евтино.

Затоа Starlink не е наменет да го замени класичниот и мобилниот интернет, туку како опција кога пристапот до брз интернет не е достапен.

Токму затоа изгледа идеално за употреба во авиони, а уште порано SpaceX зборуваше за имплементација на терминалот во авиони.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Земјотрес во канадската провинција Алберта

Сурфањето на интернет во авиони ќе биде исто како дома, коментира Илон Маск на Твитер.

Специјален Starlink Aviation пакет ќе биде достапен за сурфање во летот, а испораката ќе започне следната година.

А она што може да го очекуваат патниците во авионите со Starlink интернет поддршка се брзини до 350 Mbps, со латентност од само 20 ms, благодарение на што, нагласуваат од SpaceX, ќе можат да користат некои интернет услуги кои во моментов не се можни, како на пр. како видео повици, играње онлајн видео игри итн.

Покрај авионите, на бродовите пристигнуваат и терминалите на Starlink, а веќе е потпишан договор со Royal Caribbean, на чии бродови, благодарение на SpaceX, патниците ќе можат да сурфаат со голема брзина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Властите во Сан Франциско одобрија полициска употреба на „роботи убијци“