Судија се закани дека ќе го исфрли Трамп од судницата за време на судењето за клевета

Сподели со своите пријатели

На Доналд Трамп му се закануваше протерување од граѓанско судење во Менхетен, откако постојано ги игнорираше предупредувањата да молчи додека писателката Е. Џин Керол сведочеше дека ја уништил нејзината репутација откако таа го обвини за сексуален напад.

Loading...

Судијата Луис А. Каплан му рекол на поранешниот претседател дека неговото право да присуствува на судењето ќе му биде одземено доколку тој се меша.

По првичното предупредување, адвокатот Керол рече дека Трамп сè уште може да се слушне како им дава забелешки на своите адвокати, вклучувајќи „тоа е лов на вештерки“ и „тоа е навистина измама“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Стотици луѓе во Вашингтон му оддадоа почит на американскиот војник кој се самозапали за Палестина

„Господине Трамп, се надевам дека нема да морам да размислувам да ве отстранам од судењето“, рече Каплан во размената откако поротата беше изведена на ручек, додавајќи: „Разбирам дека веројатно сте многу желни да го направите тоа.“

– Би сакал – возврати наводниот републикански претседателски кандидат, кревајќи ги рамениците додека седеше меѓу адвокатите Алина Хаб и Мајкл Медеј на масата за одбрана.

– Знам дека би. Очигледно, едноставно не можете да се контролирате во овие околности – одговори Каплан.

– Ниту вие – промрморе Трамп.

Потоа, Трамп накратко го прекорува судијата во кратки коментари за новинарите во деловна зграда што ја поседува во близина на судот.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американските сили уништија дронови и противбродски ракети на Хутите

Тој го нарече судијата назначен од Бил Клинтон „гаден судија“ и „омраза на Трамп“, повторувајќи ги неговите објави на социјалните мрежи дека Каплан е „бурлив и непријателски настроен“ и „навредлив, груб и очигледно непристрасен“.

Трамп даде слични коментари за судија во друг случај: тужба во државата Њујорк во која се обвинува дека ја надувал вредноста на својот имот за да добие подобро осигурување и стапки на заеми.

Во средата, судијата Каплан го одби барањето на адвокатите на Трамп да се повлече од случајот со Керол, долгогодишен колумнист на магазинот Elle.