Столтенберг: Шведска го заслужи одобрувањето на Турција за членство во НАТО

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Шведска направила се што е потребно за да добие одобрение од Турција за членство во воената алијанса.

Loading...

„Дојде време да се заврши процесот на ратификација на Шведска“, рече Столтенберг.

Минатата година, Шведска и соседна Финска се откажаа од долгогодишната политика на воено неврзување и поднесоа барање за влез во НАТО по почетокот на конфликтот меѓу Русија и Украина, а со цел да станат полноправни членки, едногласна ратификација од сите членки. се бара, пренесува АП.

Минатиот месец турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека Шведска не исполнила ниту половина од обврските кои Анкара ги поставила како услов за ратификување на влезот во воената алијанса.

Шведскиот премиер Улф Кристерсон изјави дека Шведска ги исполнила своите обврски и дека одлуката сега е на Турција.

Парламентите на 28 земји од НАТО веќе го ратификуваа членството на Шведска и Финска, а Турција и Унгарија се единствените членки кои сè уште не дале одобрение.