Столтенберг: Нема да дозволиме Русија да нѐ уценува

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ги повика земјите-членки да обезбедат уште поголема воена помош за Украина.

Loading...

Тој во емисијата „Конфликтна зона“ на ДВ оценува и дека опасноста од употреба на нуклеарно оружје е мала.

Јенс Столтенберг зборуваше на Берлинскиот форум за надворешна политика на фондацијата Кербер:

„Ова се драматични времиња за Европа. За НАТО. За Германија. Војната во Украина ескалира, со руски воздушни напади врз украинските градови и зголемени нуклеарни закани од Москва.“

Но, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг е сигурен: „Путин нема да успее“ да ја скрши волјата на украинскиот народ за борба.

Со западна воена помош, вели тој, пресретнати се многу руски ракети и беспилотни летала.

Столтенберг особено ги пофалува системите за противвоздушна одбрана што ги испорачува Германија.

Благодарение на поддршката од странство, рускиот марш кон Киев беше прекинат, Русија не ја постигна очекуваната воздушна надмоќ над Украина, а Украина успеа да ги врати териториите на исток и југ, оценува шефот на НАТО и во исто време ги предупредува сојузниците дека треба да истраат: земјите-членки треба да „дадат поддршка колку што е потребно и онолку долго колку што е потребно“.

Loading...

Воениот придонес на Германија често беше критикуван како недоволен. Пред се, украинската влада сака германски борбени тенкови Леопард 2, кои германската влада досега одбиваше да ги испорача.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украинците погодиле електрана во Русија

„Нуклеарната војна е непобедлива“

Рускиот претседател Путин постојано се закануваше дека ќе користи нуклеарно оружје.

Украинските територии неодамна анектирани по лажниот референдум сега се под руска нуклеарна заштита.

Некои набљудувачи веруваат дека Путин, воено заглавен, може да користи тактичко нуклеарно оружје во Украина.

По ова прашање генералниот секретар на НАТО се обидува малку да ги смири страстите.

Тој вели дека алијансата внимателно ги следи сите воени движења и можните подготовки.

„Ризикот од употреба на нуклеарно оружје против Украина е низок“. Но, НАТО е „подготвен за сите можни ситуации“.

Сепак, како мерка на претпазливост, тој ги предупредува Русите на „сериозни последици“ доколку употребат нуклеарно оружје. И додава: „Нуклеарната војна не може да се добие“.

Loading...

За Столтенберг особено е важна пораката до Путин, Украина и сојузниците во НАТО:

„Нема да дозволиме Русија да нѐ заплашува или уценува. Путин само со закани сака да ја прекине поддршката за Украина. Ако го направиме тоа, претседателот Путин ќе победи во Украина. И ако победи, тоа би испратило многу опасна порака до сите авторитарни лидери дека ако употребат брутална сила и го прекршат меѓународното право, ќе ги постигнат своите цели“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски: Русите планираат нешто на југ

Столтенберг прави разлика помеѓу можната руска употреба на нуклеарно оружје во Украина и напад – нуклеарен или конвенционален – врз членка на НАТО.

Доколку биде нападната земја на НАТО, во Москва не треба да има недоразбирање:

„Се разбира, тоа ќе го активира членот 5, клаузулата за колективна одбрана. Затоа војниците на истокот на НАТО се засилени и ставени во готовност“, вели Столтенберг.

„Ова не го правиме за да предизвикаме конфликт, туку за да спречиме конфликт.“

Ако Украина беше во НАТО, сега ќе важеше и обврската за давање помош. Некои веруваат дека тоа би спречило руски напад, додека други, особено во Западна Европа, се среќни што НАТО не е автоматски вовлечен во конфликтот.

Украинскиот претседател Зеленски сега повикува на забрзан процес на прием. Столтенберг. Сепак, останува неодреден:

Loading...

„Вратата на НАТО останува отворена. И Украина еден ден ќе биде членка“. Русија нема што да каже за тоа. Тоа е прашање за сите членки на НАТО и за самата Украина, но тоа не е тема во моментов. Фокусот сега мора да биде на „Украина да победи во војната“.

Лекции за справување со Кина

Столтенберг, исто така, црпи лекции од војната во Украина за справување со сè поагресивната Кина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Брисел предложи план за конфискација на замрзнатиот руски имот

Осврнувајќи се на можна кинеска инвазија на Тајван, генералниот секретар на НАТО вели:

„Никогаш не е прифатливо една земја да се обидува да узурпира територија на друга земја. Кина треба „барем да ја осуди“ војната против Украина.

Дали Путин треба да исчезне за решение на оваа војна? Столтенберг избегна да одговори на тоа прашање.

НАТО ќе одговори на руските акции, без разлика кој е таму на власт. Но, тој даде индиректен одговор, веројатно првенствено насочен кон оние кои веруваат дека Украина треба да направи компромиси за да има мир: „Путин ја започна војната“.

Loading...

И не смееме да заборавиме: „Ако Русија на претседателот Путин престане да се бори, ќе има мир“. Ако Украина престане да се бори, таа ќе престане да постои како независна земја“.

Столтенберг го избегна прашањето дали Германија сега треба да го испорача Леопард 2, но, обраќајќи се на Алијансата како целина, нагласи:

„Сите ние сега треба да направиме повеќе. И не само да снабдуваме повеќе, туку и да го засилиме производството за да ги надополниме нашите залихи. Не треба да се занемари сопствената способност за одбрана“, вели тој.