16.07.2019 02:00

Стапија на сила новите цени на нафтените деривати


Горивата од денеска ќе се продаваат за еден односно 1,5 денари повисока цена.

Како што соопшти Регулаторната комисија за енергетика малопродажните цени на „Евросупер БС-95“ и „Евросупер БС-98“ ќе се зголеми за 1,5 денари и со тоа новата цена на „БС-95“ ќе изнесува 70,5 денари за литар, а литар „БС-98“ ќе чини 72,5 денари.

loading...

Дизелот и екстра лесното масло за домаќинство ќе се продаваат по цена поскапа за еден денар, со тоа што дизелот ќе чини 62 денари за литар, а екстра лесното масло за домаќинство 51,5 денари за литар.

Се зголемува и цената на мазутот за 1,342 денари и ќе изнесува 36,081 денари за килограм.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments