17.08.2016 16:47

Српски борец стана олимписки шампион


Српскиот репрезентативец во борење – грочко-римски стил освои златен медал во категоријата 66 килограми, а тој е воедно првиот српски олимпиец кој освои медал годинава.

Неговиот ривал, Ерменецот Мигран Арутјунјан подобро ја започна борбата и го освои првиот поен, меѓутоа Штефанек подоцна изедначи минута и половина пред крајот се стекна со триумфален поен.

Ова е второ олимписко злато за Србија на Олимписките игри во овој век, откако првото го донесе Милица Мандиќ од Лондон во 2012 година.

 


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments