Србија пред полициски час: Медицинскиот дел од Кризниот штаб предложи локдаун

Сподели со своите пријатели

Единствената опција предложена од медицинскиот дел на Кризниот штаб е апсолутен локдаун, односно полициски час и забрана за контакти, бидејќи, според нив, тоа е најефикасен начин да се намали бројот на заразени за седум до 10 дена, рече покраинскиот Секретар за здравство Зоран Гојковиќ по седницата на кризниот штаб..

Loading...

Како што рече Гојковиќ, тој го гледа медицинскиот дел од затворањето како единствено можно решение за проблемот, со оглед на епидемиолошката состојба.

„Тие јасно и решително изјавуваат дека во овој момент тоа би било најсоодветно, што се однесува до медицинската работа. Тие не можат и не сакаат да влезат во проблемот какви последици ќе предизвика заклучувањето, пред се за економскиот дел што ги носи таа последица, па останува да се состанеме повторно во следниот временски интервал, да имаме консултации и да донесеме одлука тоа ќе биде адекватно“, рече Гојковиќ, а пренесува Н1.

Никој во јавноста, како што рече, не треба да ја одреди одлуката и таа ќе биде донесена во наредните денови.

Тој исто така посочи дека на седницата се разговарало и за можно заострување на казните за оние што ги кршат мерките.

„Ние мора да ги земеме предвид јавното здравје, интересите на нашите граѓани и здравството, но исто така мора да бидеме водени од идејата дека како држава после една година во сето ова ќе издржиме не само економски, туку и во други аспекти, социолошки, психолошки, ментално евентуално ново „заклучување“ “, рече Гојковиќ.

Тие веруваат, како што изјави тој, а пренесува РТС, дека намалувањето на работата за еден час, два или три во објекти каде има многу метеж, не носи ништо во однос на борбата против ширењето на коронавирусот, бидејќи и тогаш некои ќе организираат домашни забави, кои, додава тој, нема да биде можно да се контролираат освен со воведување полициски час.

„Ако има голем број заразени лица, нема да можеме да ги вакцинираме луѓето.

Loading...

Најголемиот проблем, како што истакна, е што вакцинацијата успешно се спроведува во услови на се поголем број на пациенти.

„Ако имаме голем број на заразени лица, нема да можеме да ги вакцинираме луѓето“, предупреди Гојковиќ.

Тој објави, пренесува РТС, дека утре, на иницијатива на премиерката Брнабиќ, тим од Министерството за здравство ќе оди во Врање за да види зошто има проблем со големото зголемување на бројот на новозаболени лица во тој град.

На прашањето колку болници се вратиле во „ковид“системот, Гојковиќ изјави дека бројот на пациенти се зголемува секој ден, а со тоа се зголемува и учеството на болничките капацитети.

Што се однесува до Белград, тој пренесе дека капацитетите на болницата во Батајница не се целосно исполнети и дека е исто со болницата Ковид во Крушевац.

На прашањето дали разговарале за ски центрите, Гојковиќ истакна дека и тие ќе бидат дел од сите овие мерки.

„Секако, тие исто така ќе бидат вклучени во сè што е на ниво на целата држава, односно во фактот дека ќе имаме некакви мерки во следниот временски период“, спомена Гојковиќ.

Според денешните податоци, во Србија се регистрирани нови 3.469 нови случаи на коронавирус и 16 смртни случаи.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *