Спротивни хороскопски знаци кои се привлекуваат меѓусебно!

Сподели со своите пријатели

Спротивностите се привлекуваат… Или така велат. И кога станува збор за Зодијакот, постојат космички парови (поларитети) кои се толку различни едни од други што совршено се вклопуваат заедно. Понекогаш е дури и тешко да се објасни зошто, но ние ќе се обидеме.

Loading...

Во астрологијата, секој знак има свој модалитет. Така, кардиналните знаци (Овен, Рак, Вага и Јарец) преземаат иницијатива, променливите знаци (Близнаци, Стрелец и Риби) се флексибилни, а цврстите знаци (Бик, Лав, Скорпија и Водолија) се стабилизатори. Огнените знаци се страсни, водни емотивни, земјени приземни и воздушни интелектуалци.

Спротивните знаци споделуваат модалитет. Секогаш постојат различни елементи, но тие елементи добро функционираат заедно. На пример, огнот и воздухот создаваат посилен пламен, додека водата и земјата создаваат подобри услови за раст на растенијата. Но, се разбира, за секоја од овие комбинации, за да функционира совршено, потребна е рамнотежа.

 

 

Спротивни знаци на хороскопот:

ОВЕН И ВАГА

Loading...

Ова дуо претставува деликатна рамнотежа помеѓу себе и другите. Овенот е огнена, импулсивна соло sвезда, додека Вагите ја сакаат друштвото и го презираат донесувањето одлуки. Овенот ќе ја размрда рутината, а Вагите ќе избегнат конфликти. Најдоброто можно сценарио?

Вагите ќе ги научат Овните како да се смират, а Овните ќе ги научат Вагите да уживаат во вниманието и да се борат за себе. Сепак, Овенот лесно може да ја повреди Вага, и Вагите нема да сакаат да зборуваат за тоа.

БИК И СКОРПИЈА

Колку и да постапуваат спротивно, Бикот и Скорпијата имаат заеднички цели. Со Бикот владее Венера, што ги води кон хедонизам, а Скорпија живее над материјалното.

Сепак, Бикот и нуди задоволство на Скорпија, а Скорпија на Бик истражување на непознатото. Биковите се тврдоглави, а Скорпиите не знаат како да простат, па токму таму настанува проблемот.

 

 

Loading...

БЛИЗНАЦИ И СТРЕЛЕЦ

Двата лика се многу љубопитни и испитувачки. Близнаците се фокусираат на деталите, а Стрелецот на поголемата слика. Заедно тие се незапирливи! И тие ќе доживеат невидени авантури!

РАК И ЈАРЕЦ

Одговорниот Јарец и грижливиот Рак имаат многу различни цели. Но, крајната вистина се парите, кариерата и семејството. Затоа овие два знака се надополнуваат.

 

 

ЛАВ И ВОДОЛИЈА

Loading...

Ова дуо знае како да се забавува! Гламурозниот Лав сака луксузни забави, а Водолиите се забавуваат. Додека Водолиите не го украдат целото внимание од Лавот, тие двајца совршено ќе се сложуваат.

ДЕВИЦА И РИБИ

Девиците се либерални, а Рибите сакаат да фантазираат. Девиците ќе ги учат Рибите за протоколи за велнес, а Девиците Риби како да сонуваат и како да прават големи соништа. Кога се прифаќате едни со други со сите недостатоци, ова дуо може да научи многу едни за други.