Спотифај го „прогласи“ победникот на овогодинешната Евровизија (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Според Spotify, Италија има големи шанси да го повтори успехот на Манескин на овогодинешното евровизиско издание во Торино.

Loading...

Spotify собра податоци за гледаноста и изведувачите кои се натпреваруваат, а Махмуд и Бланко, претставници на Италија, со песната „Бривиди“ се на самиот врв.

Податоците на Spotify покажуваат дека настанот е попопуларен од кога било: стримовите на песните на Евровизија се зголемија за 594% во текот на изданието во 2021 година, со речиси 27 милиони минути стриминг.

Како и минатата година, 71% од стримовите на песните на Евровизија доаѓаат од слушатели на возраст меѓу 13 и 34 години.

„Бривиди“ беше најслушаната песна на Спотифај меѓу натпреварувачите на Евровизија во периодот од јануари до март 2022 година, со над 80 милиони стримови, 5 пати повеќе од „Hold Me Closer“ на Корнелија Јакобс (Шведска). На трето место е песната „De Deipte“ на пејачот S10 (Холандија).

„Chills“ е најслушаната песна во повеќето земји-учеснички.

Песната на нашата претставничка Андреа „Circles“ е преслушана нешто над 519.000 пати.

 

Loading...