Спиел со над 2.000 жени, оженил малолетничка, а децата се плашеле од него

Сподели со своите пријатели

Тој беше најпознатата ѕвезда од ерата на немиот филм, чии глупости на екранот и глупави лудории насмеаа една генерација на кино посетители.

Loading...

Сега е претставен новиот филм за приватниот живот на Чарли Чаплин, за кој често се шпекулираше, а неговите четири деца, кои ги доби со последната сопруга Она Онил, ги споделуваат своите размислувања за историјата на нивниот татко.

Филмот „Вистинскиот Чарли Чаплин“, кој доаѓа во светските кина, ја раскажува скриената приказна за првата светска суперѕвезда комичар, кој се оженил четири пати и наводно спиел со повеќе од 2.000 жени.

 

 

Роден во Ламбет, Јужен Лондон во 1889 година, Чаплин бил актер без пари кога отпатувал во САД на 24-годишна возраст.

Пет години подоцна, тој се оженил со 16-годишната актерка Милдред Харис во Лос Анџелес во 1918 година.

Loading...

Двојката добила син по име Норман следната година, но тој починал само три дена по раѓањето и Чаплин брзо ја напуштил Харис.

Кога се развеле во 1920 година, таа ја навела неговата „ментална суровост“ како една од причините за нивниот развод.

Меѓутоа, неволјата, барем онаа романтичната, го следела во поголемиот дел од неговиот живот.

Имал три пропаднати бракови, но последниот, четвртиот со актерката Она Онил, траел 34 години, до денот кога го напушти овој свет.

 

 

И иако во претходните бракови имал три деца, неговата сопруга Она родила уште осум, со што комичарот станал татко на дури единаесет деца.

Loading...

Во оваа фаза од животот на Чаплин, тој бил ѕвезда во подем и станал многу популарен кај публиката поради филмовите „The Kid“ и „The Gold Rush“, привлекувајќи голема публика со неговите јавни настапи.

Потоа, во 1920 година, ја забележал 12-годишната Лилита Луис Мекмари на сетот на „The Kid“ и почнал да ја претвора во актерка.

Тој го променил нејзиното име во Лита Греј и се верува дека ја завел во 1924 година, кога таа имала 15, а тој 35, што можело да доведе до обвиненија за силување дури и тогаш.

Краткиот брак на парот заврши со жесток развод во 1927 година и спогодба од 625.000 фунти, за која се верува дека денес вреди околу 38 милиони фунти и се смета за најскапиот развод во историјата на Холивуд во тоа време.

За една година по разводот, тој ја нашол својата четврта и последна сопруга Она Онил, која му родила осум деца и останала со него до неговата смрт во 1977 година. Нивната ќерка Џејн ја опишала нејзината тешка врска со него.

 

 

Loading...

„Беше недостапен. Татко ти работи, не го вознемирувај, ќе ја изгуби инспирацијата“, постојано ми велеа. Нашиот свет се вртеше околу благосостојбата на татко ми“, се сеќава таа.

Таа исто така откри дека тој зборувал за големи сомнежи, велел дека се сомневал цел живот.

„Тој го оствари својот животен сон, но мислам дека никогаш не ги надмина своите сомнежи. Дали некој некогаш успел да ги преболи? Мислам дека тоа никогаш не те остава.

„На некој начин се плашев од татко ми. Беше толку моќен што не можеше да се расправаш со него, бидејќи не може да биде некој што греши“, рекол неговиот син Мајкл (75).

Поради неговата „љубов“ кон младите девојки, Чаплин неговата благородна титула му беше одложувана со децении, но сепак ја добил во 1975 година, две години пред неговата смрт.