29.10.2019 00:22

Совршена нега за кадрава коса: Како секогаш да изгледа уредно и природно?


Ако имате природно кадрава коса, не ви треба многу да се „шетате“ убава фризура секој ден. Но, предуслов за ова е – соодветна грижа.

Препорачливо е да не се мие прекумерно бидејќи витканата коса е генерално сува и содржи природни масла што треба да се сочуваат.

loading...

Доволно е да ја измиете двапати неделно со благ шампон, кој само ќе го триете на темето, а остатокот од косата ќе се измие за време на плакнењето.

Кадравата коса треба да се шиша додека е сува, бидејќи кадриците имаат тенденција да се соберат кога се влажни, така што фризурата честопати излегува различна од она што можеби ја сакате.

Дури и не ја чешлајте косата додека е влажна, бидејќи е многу кршлива и пука.

Нежно одделете ги влажните кадрици со прстите. Користете чешел со широк заб и, ако можете, исушете ја косата природно.

Ако користите фен за коса, притискајте ги кадриците цело време.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments