Советот за безбедност на ОН го усвои американскиот план за прекин на огнот во Газа

Сподели со своите пријатели

Советот за безбедност на Обединетите нации го изгласа американскиот предлог за прекин на огнот во Газа.

Loading...

Во документот се наведува дека условите за „целосен прекин на огнот“ се ослободување на заложниците кои ги држи Хамас, враќање на останките на заложниците и размена на палестински затвореници.

Четиринаесет од 15-те членки на Советот за безбедност гласаа за, додека Русија беше воздржана.

Во резолуцијата се наведува и дека Израел го прифатил предлогот и го повикува Хамас да се согласи со него.

Претходно, бројни влади, како и групата Г7 на најбогатите земји во светот, го поддржаа планот од три дела претставен на 31 мај од американскиот претседател Џозеф Бајден.

Тој тогаш рече дека тоа е израелски предлог за прекин на конфликтот во Газа.

Гласањето во Советот за безбедност може да го зголеми притисокот врз двете страни да го прифатат планот.

Претходно, американскиот државен секретар Ентони Блинкен се состана со странски лидери, вклучително и Бенјамин Нетанјаху, израелскиот премиер, за да добие поддршка за мировниот договор.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Хезболах: Ќе го нападнеме Кипар ако избие војна меѓу Израел и Либан

Само неколку часа пред гласањето во ОН, Блинкен рече дека неговата порака до лидерите во регионот е: „дека ако сакаат прекин на огнот, треба да го притиснат Хамас да каже „да“.

Групата претходно изјави дека поддржува делови од планот, а во понеделник на 10 јуни објави дека ја „поздравува“ резолуцијата на Советот за безбедност.

Хамас, исто така, најверојатно ќе побара гаранции дека планот ќе доведе до траен прекин на огнот и целосно израелско повлекување од Појасот Газа.

Неговото политичко раководство во Доха допрва треба да објави одговор на предлогот, според американските и израелските власти.

Предлогот би завршил со голем план за реконструкција на Газа, која во голема мера е уништена во конфликтот.

Во првата фаза би се разменувале заложници и затвореници и би имало краткотраен прекин на огнот.

Втората фаза повлекува „траен прекин на непријателствата“, како и целосно повлекување на израелските сили од Газа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Седум лица ранети во пукање во Филаделфија во САД

Последниот дел се фокусира на долгорочната перспектива на Газа и со тоа би започнал повеќегодишниот план за нејзина реконструкција.

Loading...

Пред десет дена Бајден рече дека Израелците се согласиле со планот, но Нетанјаху се уште не го поддржал американскиот предлог.

Иако американскиот претседател ја претстави мировната иницијатива како израелска, САД се свесни дека поделената израелска владејачка коалиција не сака да пристапи кон планот.

Ова особено се однесува на директното противење на некои екстремно десничарски министри кои се закануваат со колапс на владата доколку договорот продолжи.

Тоа чувство на нестабилност дополнително се зајакна со оставката на Бени Ганц, сега поранешен министер на воениот кабинет, во неделата, на 9 јуни.

Хамас вели дека сака прекин на огнот

„Овој договор е можност да докажат дека тоа го мислат“, објави официјалниот профил на американскиот претседател на социјалната мрежа Х.

Линда Томас-Гринфилд, американскиот амбасадор во ОН, рече дека тие „гласале за мир“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Хезболах: Ќе го нападнеме Кипар ако избие војна меѓу Израел и Либан

Британската амбасадорка Барбара Вудворд ја опиша ситуацијата во Газа како „катастрофална“, додавајќи дека „страдањето трае предолго“.

Loading...

„Ги повикуваме страните да ја искористат оваа можност и да тргнат кон траен мир кој гарантира безбедност и стабилност и на израелскиот и на палестинскиот народ“, додаде таа.

Усвојувањето на резолуцијата го поздрави и Дејвид Камерон, министерот за надворешни работи на Велика Британија.

На 25 март, Советот за безбедност на ОН усвои резолуција со која се повикува на прекин на огнот, иако претходно ставија вето на слични мерки.

Израелскиот премиер Нетанјаху тогаш изјави дека САД ја „напуштиле“ својата претходна позиција со поврзување на прекинот на огнот со ослободувањето на заложниците.

Конфликтот започна кога Хамас го нападна јужниот дел на Израел на 7 октомври, убивајќи околу 1.200 луѓе и зеде околу 251 заложник.

Министерството за здравство во Газа, управувано од Хамас, соопшти дека бројот на загинати во Газа надмина 37.000 откако Израел одговори на неговиот напад.

Loading...