Сопственик на пицерија со измама зел 660.000 долари за помош, сега му се заканува 40 години затвор!

Сподели со своите пријатели

Поранешниот сопственик на пицеријата наводно користел федерални средства за да помогне во коронавирусот, што нелегално ги набавил за набавка на фарма за алпака и автомобил. 57-годишниот Дан Мекинтир очигледно добил заем од повеќе од 660 000 долари лажејќи за бројот на вработени во неговата пицерија „Раста Паста“.

Loading...

 

 

Во својата апликација за платен заем во април 2020 година, Мекинтир, наводно, пријавил дека има околу 50 вработени, според канцеларијата на американското правобранителство во Бостон. Сепак, деловните записи покажуваат дека во времето кога тој аплицирал, тој немал дури 10 вработени во пицерија во Беверли, Масачусетс, соопштија во вторникот обвинителите.

Кога ја добил уплатата, Мекинтир ја продал пицеријата и се преселил во Вермонт каде наводно го искористил заемот за да купи неколку фарми и најмалку два автомобила, тврдат обвинителите. Едно од возилата било Хадсон од 1950 година. Тој исто така ги искористил средствата за да купи време за неделна радио емисија на крипто-валути. Мекинтир од Графтон, Вермонт, беше уапсен во вторникот и обвинет за перење пари и жичана измама. Се очекувало истиот ден тој да се појави пред окружниот суд во САД.

 

Loading...

 

„Мојот клиент ги негира обвинувањата и ќе има дополнителни коментари подоцна“, рече во вторникот адвокатот на Мекинтир, Џексон Стелмак. На Мекинтир му се заканува затворска казна од 40 години и парична казна од 750.000 американски долари доколку биде осуден по обете обвиненија.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *