Сопствениците и работниците на шпански секс клубови на протест

Сподели со своите пријатели

Демонстрантите, вклучително и сопственици на бордели и сексуални работници, во понеделникот демонстрираа пред шпанскиот парламент поради предложениот закон со кој корисниците на проституција и сопствениците на секс клубови или макроата ќе ги казни со до четири години затвор.

Loading...

Предлог-законот поддржан од владејачката левичарска партија ПСОЕ предлага да се прошири дефиницијата за подведување, не правејќи ја експлоатацијата на проститутка неопходна, туку само комерцијален однос. За прв пат во Шпанија, тоа би ги казнило и купувачите.

Демонстрантите носеа маски за лице и користеа светло црвени чадори за да го сокријат својот идентитет.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бундесвер добива нови авиони

„Бараме социјалистичката партија да го повлече предлог-законот, кој подразбира вистинско укинување на проституцијата и не осудува да работиме во подземјето“, рече Сузана Пастор, претседател на Платформата против аболицијата.

Таа има стан во Валенсија каде жените изнајмуваат соби за да даваат сексуални услуги.

„Денес дојдов да си ја заштитам работата“, рече една демонстрантка, Сандра, самохрана мајка која работи како сексуална работничка веќе 12 години.

Но, новиот синдикат на сексуални работници Отрас не го поддржа протестот во понеделник бидејќи беше организиран од сопственици на секс клубови.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зошто жените на протестите за Иран ја сечат косата?

„Воопшто не се грижат за правата на сексуалните работници“, изјави генералниот секретар на Отрас Конча Борел за Асошиетед прес.

Loading...

Борел бара правни договори за сексуалните работници и проценува дека има околу 200.000 во Шпанија.

И Отра и сопствениците на секс бизниси ги негираат официјалните владини податоци дека 90 отсто од сексуалните услуги во земјата се принудени.

Полицијата соопшти дека 491 жртва на трговија со луѓе и сексуална експлоатација биле спасени во Шпанија во 2021 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Анџелина Џоли ги поддржа Иранките

На европско ниво, Европскиот парламент проценува дека до 180.000 жртви на трговија со луѓе се експлоатирани во проституција, а индустријата генерира 10,8 милијарди евра (10,9 милијарди долари) годишно во блокот.

Се смета дека Шпанија има една од најлесните законски рамки за проституција во Европа, казнувајќи само кога може да се докаже експлоатација или злоупотреба.

Предложениот нацрт ќе ги казни и клиентите и овозможувачите. Сè уште треба да помине низ парламентот.

Шпанија, исто така, неодамна го забрани рекламирањето на проституцијата.