Солзите лекуваат: Пет причини зошто е добро да плачете, една ќе ве изненади!

Сподели со своите пријатели

Повеќето луѓе гледаат на плачење како знак на емоционална слабост. Сепак, справувањето со вашите емоции бара многу сила во форма на лична ранливост.

Loading...

Дали некогаш сте се запрашале кои се емоционалните или физичките придобивки од плачењето?

Еве како солзите влијаат на нашето здравје и емоционално и физички:

 

 

Плачењето го ублажува стресот

Познато е дека плачењето има и физичко и ментално чистење. Солзите му помагаат на телото да се ослободи од хормонот на стресот познат како кортизол.

Loading...

Научниците открија дека плачењето навистина има здравствени придобивки. Понекогаш има лек во нив.

Кога сте напнати и под стрес, плачот може значително да ви помогне. Солзите делуваат релаксирачки и како лек што ќе ве смири. Според истражувањето, плачењето го активира парасимпатичкиот нервен систем, кој кога се активира делува смирувачки на мозокот.

Висок крвен притисок

Високиот крвен притисок може да доведе до неколку сериозни здравствени проблеми како што се мозочен удар, срцев удар, деменција, па дури и проблеми со бубрезите, но плачењето позитивно влијае на крвниот притисок, го смирува пулсот и го држи под контрола.

 

 

Акумулација на токсини

Loading...

Солзите што течат од твоите очи додека плачеш можат да исчистат нечистотии, како што се чад и прашина. Исто така, тие исфрлаат токсини што се акумулираат во организмот поради стресот, што помага да се зголеми кортизолот во организмот, што резултира со подобро расположение.

Физичка болка

Знаете дека кога чувствувате физичка болка, понекогаш несвесно промашувате неколку солзи. Ова го намалува чувството на болка. Истражувањата покажаа дека плачењето ослободува окситоцин, попознат како хормон на љубовта и ендорфин, хормонот на среќата. Овие хормони прават луѓето да се чувствуваат добро и можат да ја ублажат и физичката и емоционалната болка.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *