02.09.2019 07:27

Сода бикарбона – корисна и за здравјето и убавината

Facebook Twitter Google+

Сигурни сме дека имате сода бикарбона во кујната што можете да ја користите на многу начини, а не само за готвење.

Неверојатната моќ на сода бикарбона ја нашла својата примена во скоро секое домаќинство, истовремено одржувајќи чистота на куќата, готвење и освежување.

loading...

Малкумина знаат дека сода бикарбона има значително место во служба на убавината и здравјето. Овие се само неколку корисни совети како да го користите овој корисен прав.

Непријатен мирис на пот

Користејќи индустриски антиперспиранти ги блокирате потните жлезди, така што потта не излегува. Заедно со потта, токсините исто така се елиминираат од телото, вели Flavour Thing.

Со блокирање на потните жлезди, телото не се чисти, а присуството на соли од алуминиум и парабени во составот на антиперспиранти и дезодоранси го зголемува ризикот од карцином на дојка и други малигни.

Непријатниот мирис на потта под пазувите успешно ја елиминира содата бикарбона. Ако нанесете помала количина од тоа на суви и чисит пазуви, можете да останете смирени 24 часа. Нема да имате непријатен мирис во текот на денот.

Купки против непријатниот мирис на стапалата

Во раствор од топла вода и сода бикарбона, 3 супени лажици сода бикарбона, 3 литри вода, натопете ги уморните стапала по напорниот ден. Ако го правите ова редовно, ќе можете засекогаш да се ослободите од непријатниот мирис. Со помош на сода бикарбона можете да постигнете ефект на мазни и нежни стапала.

Првут

loading...

Следниот рецепт ќе помогне во оваа непријатна појава. Натопете ја косата со вода, а потоа тријте со сода бикарбона во кожата на главата со енергични движења. После тоа исплакнете ја и исушете ја косата. Повторете ја постапката секој пат кога треба да ја измиете косата, шампонот не треба да се користи затоа што сода бикарбона ја заменува совршено.

На почетокот, косата ќе изгледа сува, но тоа е привремена појава. Ќе стане помек многу брзо и првутот ќе исчезне засекогаш.

Сјајна, здрава и свилена коса

Можете да подготвите вистински домашен шампон за миење на косата со мешање на 1 лажичка сода бикарбона, 1 јајце и 2 лажици алкохол, или домашна ракија во половина чаша вода. Нанесете на влажна коса, масирајте и исплакнете со вода. Потоа, исплакнете со закиселена вода (додадете 2 лажици алкохолен оцет или сок од лимон на 1 литар вода). Додавање лажица сода бикарбона во вашиот шампон не само што ќе го отстрани лакот и остатоците од гел, туку и ќе ја направи косата сјајна и свиленкаста додека водата станува помека. Светлата коса ќе стане уште посветла.

Пилинг за лице

Направете каша од вода и сода бикарбона. Можете да ја замените водата со гел за миење во еднакви пропорции. И, ако додадете лажичка мед, овој чистач за лице ќе биде непроценлив. Во кружно движење, масирајте го лицето со овој чистач, исплакнете со вода и нанесете крема.

Белете ги забите

За да постигнете задоволителен ефект, четкајте ги забите со мешавина од сол и сода бикарбона во исти пропорции.

Ослободете се од лошиот здив

Можете да се борите против овој непријатен феномен со рецептот за избелување на забите. Постапката можете да ја повторувате секој ден, и можете да ја направите без додавање сол. Мирисот ќе исчезне без трага.

loading...

Намалете го отокот под очите

Содата ќе ги отстрани подочниците и торбите под очите. Направете го ова решение: Додадете 1 лажичка сода бикарбона на 100 мл топла вода или чај, промешајте. Потопете памук и ставете 10-15 минути пределот под окото.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments