Соби за спиење, кафулиња и игри на среќа – Ова се проекти за авионот од иднината, дали наскоро ќе се остварат? (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Наградите „Кристална кабина“ беа доделени по 14-ти пат по ред оваа година. Церемонијата на доделување на наградите, која избира иновативни дизајни и производи за кабините на авионите од иднината, овојпат се одржа повторно во Хамбург – но само дигитално благодарение на коронавирусот.

Loading...

Добитниците на наградите „Кристална кабина“ првично требаше да бидат објавени во март 2020 година на Aircraft Interiors Expo 2020 во Хамбург. Сепак, настанот мораше да се откаже поради избувнувањето на пандемијата на вирусот. За прв пат, церемонијата на доделување на наградите беше пренесена во живо од Хамбург низ целиот свет. Претставниците на високата индустрија им оддадоа почит на 24-те финалисти и нивните концепти и на крајот ги избраа победниците во различни категории.

 

 

Добитници на овогодинешните награди „Кристална кабина“

Ви покажуваме тројца победници во категориите поврзани со дизајнот на кабината на авионите во иднина.

Категорија „Визионерски концепти“.

Loading...

Производителот на авиони „Ербас“ успеа да се искачи во оваа категорија со „Визија за кабина за воздушен простор 2030“. Кабината е дигитално прилагодена на потребите на патниците. Покрај тоа, треба да има флексибилни опции за седење и престојување, како и дел за игри на среќа и семејството.

 

 

Категорија „концепт на кабина“

Наградата за најдобар концепт на кабината ја доби израелската компанија Eviation Airkraft за иновативната внатрешност на кабината на „првиот целосно електричен патнички авион“. Авионот, наречен „Алис“, треба да може да лета до девет патници на растојание од 1.000 километри. За седиштата во авионот Алис се вели дека имаат распоред „обратно седиште со рибина коска“, така што сите патници се соочуваат со големите прозорци на млазовите.

Категорија „Универзитет“

Во категоријата „Универзитет“, Универзитетот во Синсинати ја освои наградата за таканаречената „Кабина во кафуле“. Концептот предвидува долга маса среде кабината на авионот за состаноци, продуктивна работа и паузи за кафе.

Loading...

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *