Со годишен концерт КУД „Српски вез“ прослави две години постоење (фото+видео)

Сподели со своите пријатели

Во преполната сала на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ – Куманово, вчеравечер се одржа вториот годишен концерт на КУД „Српски вез“ по повод две години од нивното постоење.

Loading...

 

DSC_0001

 

Во присуство на видни луѓе од општествената и културната сфера, како и сите љубители на народната традиција свој настап најпривн имаа најмалите играорци со кореографија ”Левач”.

 

DSC_0012

 

Loading...

 

Следни беа средната група со кореографија “Игри од Пчињски регион” и првиот ансабмл со два сплета, и тоа ”Кумановско Поле” и “Шумадија”.

 

DSC_0006

 

Како што беше истакнато на отварањето, оваа манифестација како и сите што понатаму ќе се организираат Српската заедница ќе ги посвети на Горан Стојковиќ.

 

Loading...

 

 

Свои настапи имаа и огранокот од Старо Нагоричане со игри од Србија, кои ги промовираа и новите носии изработени за културно-уметничкото друштво.

 

 

Настап имаат и КУД „Севдах“ од Врање, како и „СРМА“ од Куманово, а тука беа и гости од Велес, Скопје, Белград, како и заменик градоначалникот на Врање и претставници на спрскиот конзулат во Скопје.


Loading...

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.