Снежна во Њујорк: Снег од метар и пол, две лица загинаа

Сподели со своите пријатели

Рана зимска бура со т.н Снежното невреме со ефект на езеро истури обилен снег во делови од западната држава Њујорк, при што се пријавени најмалку два смртни случаи, прекини во патувањето и „ледена прашина“ се очекува да се зголемат во текот на викендот.

Loading...

Нивото на снег во некои области е 1,5 метри.

Официјални лица и експерти предупредуваат дека оваа бура има потенцијал да биде историска, дури и за регионот Бафало каде обилниот снег е вообичаен во зимските месеци, пренесува CNN.

Викендов се очекува да продолжат врнежите.

– Патувањето ќе биде исклучително тешко, ако не и речиси невозможно. Видливоста на моменти ќе биде блиску до нула со длабок снег на коловозите, предупреди локалната метеоролошка служба.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Уапсена е внуката на врховниот лидер на Иран

Десетици летови кои пристигнуваат и полетуваат на меѓународниот аеродром Бафало Нијагара се откажани поради влошување на условите на невремето, се наведува на веб-страницата на аеродромот.

Обилниот снег се очекува да продолжи да го погодува регионот Бафало рано во сабота, со малку одмор во сабота попладне додека бурата се движи посеверно.

На патиштата има возила затрупани во снег. Дури и некои машини за чистење снег се заглавуваат во областите кои се најпогодени од невремето.

Loading...