Снежна бура ја парализираше Калифорнија

Сподели со своите пријатели

Зимската бура во САД се засили денеска над Калифорнија, што го поттикна првото предупредување за снежна бура за делови од областа на Лос Анџелес во последните 30 години, јавува Ројтерс.

Loading...

Силни снежни виулици и дождови, покрај Калифорнија, ги погодија и другите сојузни држави во западниот дел на САД, при што илјадници луѓе премрзнаа до смрт во Мичиген поради прекини на електрична енергија по една од најтешките зимски бури во последните децении, додека Портланд, Орегон, имаше нивоа на снежни наноси претходно оваа недела достигна 25 сантиметри.

Поголемиот дел од снегот во Калифорнија падна во планините Каскади, Сиера Невада и Коуст, но дури и жителите во ниските области на централниот брег на Калифорнија и областа на заливот Сан Франциско се разбудија до 1 до 8 сантиметри снег во петокот наутро.

„Тоа не е вообичаена појава, а Сан Франциско исто така го собори рекордот стар 132 години за најниска температура досега забележана на 24 февруари, бидејќи живата падна на 4 степени целзиусови во петокот наутро, еден степен пониска од претходниот рекорд поставен во 1891 година“, се вели од Националната метеоролошка служба.

Невремето, кое се засили во петокот, се очекува да продолжи над Калифорнија и во текот на денешниот ден, соопштија метеоролозите.

Вториот систем на бура, што ги зафати регионот на Големите Рамнини, Средниот Запад и Големите езера претходно оваа недела, кулминираше во петокот на Атлантикот откако мина над Нова Англија, соопшти метеоролошката служба.

Повеќе од 750.000 домови и деловни објекти, главно во Мичиген, останаа без струја.

Округот Лос Анџелес издаде предупредување за снежна бура за планините Сан Габриел северно од градот во петокот, прво во регионот од 1989 година, со прогноза од 60 до 152 сантиметри снег над 1.370 метри надморска височина, соопшти метеоролошката служба.

Loading...

На некои места снежните наноси би можеле да достигнат и над два метри, со налети на ветер до 96 км/ч.

Обилните дождови се уште еден проблем во другите делови на окрузите Лос Анџелес и Вентура, каде вчера беше издадено предупредување за поплави, откако синоптичарите предвидеа силни врнежи од дожд за многу делови на Калифорнија денеска.

За Лос Анџелес и Сан Бернардино се предвидува дожд од 5 до 7,6 сантиметри, што го зголемува ризикот од поројни поплави, јавува Ројтерс.