Снежана Савиќ вечерва на „Денови на комедија“

Сподели со своите пријатели

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ вечерва продолжува 25то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“.

Loading...

На репертоарот е претставата „Позови М ради ужитка“ на Агенција „Импресарио“ од Белград. Во претставата играат Снежана Савиќ, Катарина Жутиќ и Иван Јевтовиќ.

Текстот е на Мирјана Бобиќ Мојсиловиќ, која ја потпишува и режијата.

 

 

„Позови М ради ужитка“ е приказна за изневерувањето, за нас денес и овде. За нашите животи кои се имитации на она за што сонувавме, за невидливите раце кои ја обликуваат нашата несреќа и за нашата борба да преживееме.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кумановец ја претепал сопругата, па се заканувал на другите во семејството

Тоа е трагикомична приказна, приказна за уметниците во транзиција, за две актерки и еден писател кои се снаоѓаат како знаат и умеат во времето на рушење на сите вредности.

Loading...

Претставата започнува вечерва во 20 часот.

Никола Ивановски