Снема струја во цел Еквадор

Сподели со своите пријатели

Еквадор вчера попладне доживеа затемнување низ целата земја, оставајќи ја нацијата од околу 18 милиони без струја најмалку еден час додека властите работат на решавање на проблемот, објави министерот за јавни работи Роберто Луке на X.

Loading...

„Имаше дефект во далноводот што предизвика каскадно исклучување, така што нема струја на национално ниво“, рече Луке, кој е и в.д. министер за енергетика, без да наведе повеќе.

Возовите на метрото запреа

Во април, претседателот на Еквадор, Даниел Нобоа, прогласи вонредна состојба во енергетскиот сектор и најави планирани прекини на струјата.

Јужноамериканската земја се бори со суша која влијае на производството на електрична енергија од хидроцентралите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕКСПЛОЗИЈА НА БРОД! Најмалку 40 лица загинаа

Прекинот ги изненади Еквадорците, особено жителите на главниот град Кито и корисниците на метрото, стопирајќи ги возовите околу 15:20 часот по локално време.

„Поради општ дефект на националниот меѓусебно поврзан електроенергетски систем, метрото во Кито е суспендирано додека системите се рестартираат и проверуваат“, објави метро системот на главниот град Кито на мрежата X.

Напојувањето беше обновено постепено, од четвртина во четвртина, еден час. по прекинот на струјата, барем во Кито, град со околу три милиони жители, пренесе агенцијата Франс прес.