Следува енергетска криза: Макпетрол без залихи

Сподели со своите пријатели

Откако е замрзната сметката на АД Макпетрол со одлуката која ја донел Судија за претходна постпка од Скопскиот Кривичен суд по барање на Скопското Обвинителство.

Loading...

Замрзнати се сметките и на уште неколку фирми, потврдија за Телма од Скопскиот Кривичен суд.  Одлуката е донесена експресно иако според законот рокот за нивно донесување е до 72 часа, пренесува Телма.

Според телевизијата предметот во кој 21 лице се товарат со кривични пријави е оформен пред една седмица, но беше објавен многу покасно. Барањето за замрзнување на сметката било експресно прифатено од судијата.

Макпетрол има залихи само за 5 дена, после тоа на државата и се заканува енергетска криза.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.