Следниот самит на НАТО во Литванија: „Најкомплексната ситуација од Студената војна“

Сподели со своите пријатели

НАТО најави дека следниот самит ќе го одржи на 11 и 12 јули во Вилнус, главниот град на Литванија.

Loading...

Главна тема, очекувано, ќе биде војната во Украина и нејзините последици.

„Се соочуваме со најсложеното и најнепредвидливото безбедносно опкружување од Студената војна. Состанокот во Вилнус ќе биде можност за претседателите и шефовите на владите на сојузничките земји да договорат понатамошни чекори за зајакнување на нашето одвраќање и одбрана, разгледување на  ситуацијата околу значително зголемување на трошоците за одбрана и продолжи да ја поддржува Украина“, рече генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Протестите против каранитнот во Кина се шират во градовите ширум светот

„Во ерата на зголемена стратешка конкуренција, трансатлантската врска меѓу Европа и Северна Америка во рамките на НАТО продолжува да биде клучна за безбедноста на една милијарда наши граѓани“, рече Столтенберг.