СКАНДАЛ ГО ТРЕСЕ ДУБАИ: Девојки позирале голи на балконот, им се заканува затвор! (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Скандал го тресе Дубаи, но и остатокот од светот откако на социјалните мрежи се појавија експлицитни слики на девојки кои позираат голи на балконот на солитер во престижен дел на Дубаи.

Loading...

Девојките се претежно од Украина, Русија, Молдавија и Белорусија и учествуваат во снимање на експлицитни видеа и снимки на балконот, сите организирани од Русинот Алексеј Концов (33). Руските медиуми исто така известуваат дека Алексеј признал дека ја организирал целата работа и дека направил „фатална грешка“ објавувајќи ги тие снимки.

Законот на Обединетите Арапски Емирати строго ги казнува ваквите активности, со затвор. Алексеј најми адвокат во надеж дека ќе избегне таква казна.

 

 

Руската медиумска куќа Живот, водена од поранешната гимнастичарка Алина Кабаева, објави дека околу 40 модели во доцните тинејџерски години до раните дваесетти години биле вклучени во проектот.

Неколку од нив се прикажани на фотографијата објавена на социјалните мрежи што ги налути Емиратите, а сега им се заканува затворска казна од шест месеци и парична казна од 5000 дирхами (околу 70.000 денари).

Loading...

Групната фотографија наречена „Мало семејство“ го открил и идентитетот на некои од девојките. На неа има две Украинки, Јана и Дијана, и уште три украински модели – 19-годишната Дарија Корунженко, Екатерина Кашенко и Софија Ткачук.

Сите идентификувани Украинки објавија фотографии и снимки од Дубаи на социјалните мрежи.

Руските медиуми пишуваат дека меѓу девојчињата била и ќерка на руски бизнисмен и поранешен банкар, но 21-годишната девојка негира дека била присутна.

Руската новинска агенција објави дека не е приведен ниту еден руски државјанин и дека се уапсени вкупно дванаесет лица, од кои само едно е Русин и организатор на снимањето.

 

 

Што е забрането во Дубаи?

Loading...

Од 2008 година, на плажите во Дубаи има знаци со кои се предупредуваат жените дека топлес е забрането, како и провокативна облека и однесување што е спротивно на културните вредности на Обединетите Арапски Емирати. Нема казна за кршење на ова правило, но прекршителите ќе бидат отстранети од плажата.

Во трговските центри има и знаци кои ги предупредуваат жените дека треба да бидат скромно облечени, со раменици и колена покриени бидејќи јавната голотија е нелегална. Повредата на ова правило доведува до законска казна

Законот јасно кажува за несоодветно ограничување во членот 358, кој вели дека „секој што ќе ги прекрши правилата за јавна пристојност ќе биде осуден на најмалку шест месеци“.

 

Кодекс на облекување во Дубаи

Законот е јасен тука и го пропишува следново:

– Колената и рамената мора да бидат покриени.

Loading...

– Тесната и провидна облека е забранета.

– Овие правила важат за јавни места како што се трговски центри, кина, пазари, на улица, во супермаркети, хотели и слично.

– Костимите за капење се дозволени на плажите и базените, но задолжително е да носите нешто штом ќе ја напуштите плажата.

– Истото важи и за спортска опрема, што е дозволено во теретана, но законот налага да излегувате облечени од неа.

– Исто така, законот вели дека носењето долна облека е задолжително во сите прилики.

 

Loading...

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *